Minör cerrahi işlem planlanan çocukların otonomisine yönelik ebeveyn öz yeterliliğinin preoperatif anksiyeteye etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of parental self-efficacy on preoperative anxiety on autonomy in children scheduled for minor surgery
- Tez No: 923464
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Cerrahi işlem planlanan çocukların yaşadığı preoperatif anksiyete, çocukların hastaneye yatış sürecinde oryantasyonlarını ve anestezi indüksiyonuna uyumunu olumsuz etkilemektedir. Ebeveynlerin bu süreçte çocukların ihtiyaçlarına yönelik sağladığı öz yeterlilik davranışları çocukların preoperatif anksiyete ile baş etmesini kolaylaştırabilmektedir. Bu araştırmanın amacı, minör cerrahi işlem planlanan çocukların otonomisine yönelik, ebeveyn öz yeterliliğinin preoperatif anksiyeteye etkisinin incelenmesidir. Kesitsel ve ilişki arayıcı tipte planlanan araştırmaya, dahil edilme kriterlerini karşılayan 3-6 yaş arası 100 çocuk ve ebeveyni alınmıştır. Araştırmanın evrenini Bursa İl Sağlık Müdürlüğü bünyesine bağlı Bursa Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahi Kliniği'ne yatışı yapılan çocuk ve ebeveynleri oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında ''Tanımlayıcı Bilgi Formu'', ''Yale Modifiye Preoperatif Anksiyete Ölçeği Çocuk Formu (YMPAÖÇF)'', ''Minör Cerrahide Çocuk Otonomisine Yönelik Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği (MCÇOYEÖS)'' kullanılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS (IBM SPSS Statistics 27) adlı paket program kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın yürütülebilmesi için Pamukkale Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Tıbbi Etik Kurulu'ndan ve Bursa Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü Şehir Hastanesi Başhekimliği'nden kurum izni alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Preoperative anxiety experienced by children who are scheduled for surgery negatively affects their orientation and compliance with anesthesia induction during hospitalization. Self-efficacy behaviors provided by parents for the needs of children in this process may facilitate children to cope with preoperative anxiety. The aim of this study was to examine the effect of parental self-efficacy on preoperative anxiety regarding the autonomy of children scheduled for minor surgery. In this cross-sectional and correlational study, 100 children aged 3-6 years and their parents who met the inclusion criteria were included. The population of the study consisted of children and their parents who were hospitalized in Bursa City Hospital Pediatric Surgery Clinic under Bursa Provincial Health Directorate. ''Descriptive Information Form'', ''Yale Modified Preoperative Anxiety Scale Child Form (YMPCASC)'', ''Parental Self-Efficacy Scale for Child Autonomy in Minor Surgery (PPSASC)'' were used to collect the data. Statistical analyses were performed using the SPSS (IBM SPSS Statistics 27) package program. Institutional permission was obtained from Pamukkale University Non-Interventional Clinical Research Medical Ethics Committee and Bursa Governorship Provincial Health Directorate City Hospital Chief Physician's Office for the conduct of the study.