Kadınların sağlık algısı, kanser bilgi yükü ve kanser taramalarına yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determination of women's the perception of health, cancer information overload and attitudes for cancer screening
  1. Tez No: 923467
  2. Yazar: AYŞE ATÇİ KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ERSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışma, 40-64yaş arası kadınların sağlık algısı, kanser bilgi yükü ve kanser taramalarına yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla, Şanlıurfa Eyyübiye 10 Nolu Onikiler Aile Sağlığı Merkezi Bölgesi'nde Ekim 2023 – Ekim 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini 40-64 yaş arası 323 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında tanıtıcı bilgi formu, Sağlık Algısı Ölçeği, Kanser Bilgi Yükü Ölçeği, Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi, bilgisayarda Statistical Package for Social Sciences 26.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi ve pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Çalışmanın yapılabilmesi için Üniversite Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan, çalışmanın yapılacağı kurumdan ve katılımcılardan izin alınmıştır. Kadınların Sağlık Algısı Ölçeği puan ortalaması 49.00±6.29, Kanser Bilgi Yükü Ölçeği puan ortalaması 19.05±4.12, Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği puan ortalaması 82.17±14.30 olarak belirlenmiştir. Kadınların kendi kendine meme muayenesi yapma durumuna göre Kanser Bilgi Yükü Ölçeği (t=-3.969, p=0.000) ve Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği (t=9.336, p=0.000) puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Mamografi çektirme durumuna göre Kanser Bilgi Yükü Ölçeği (t=-2.951, p=0.003) ve Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği (t=6.736, p=0.000) puan ortalamaları arasındaki fark anlamlıdır. Smear testi yaptırma durumuna göre Sağlık Algısı Ölçeği (t=2.052, p=0.041), Kanser Bilgi Yükü Ölçeği (t=-2.402, p=0.017) ve Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği (t=6.947, p=0.000) puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark saptanmıştır. Gaitada gizli kan baktırma durumu ile Kanser Bilgi Yükü Ölçeği (t=-3.452, p=0.001) ve Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği (t=5.376, p=0.000) puan ortalamaları arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Ayrıca Sağlık Algısı Ölçeği puan ortalaması ile Kanser Bilgi Yükü Ölçeği puan ortalamaları arasında negatif yönde, çok zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=-.283, p=0.000). Sağlık Algısı Ölçeği puan ortalaması ile Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği puan ortalamaları arasında pozitif yönde, çok zayıf düzey anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r=.175, p=0.002). Kadınların Kanser Bilgi Yükü Ölçeği puan ortalaması ile Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği puan ortalamaları arasında negatif yönde, orta düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r=-.509, p=0.000). Sonuç olarak kadınların sağlık algısının, kanser taramalarına yönelik tutumlarının yükseltilmesi, kanser bilgi yüklerinin düşürülmesi için girişimsel hemşirelik çalışmalarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between October 2023 and October 2024 in Şanlıurfa Eyyübiye No. 10 Onikiler Family Health Center Region in order to determine the health perception, cancer knowledge load and attitudes towards cancer screenings of women aged 40-64. The sample of the study consisted of 323 women between the ages of 40-64. Introductory information form, Perception of Health Scale, Cancer Information Overload Scale, Attitude Towards Cancer Screening Scale were used in data collection. Statistical analysis of the data was performed using Statistical Package for Social Sciences (SPSS 26.0) package program on the computer. Descriptive statistics, independent groups t test, variance analysis and Pearson correlation analysis were performed in the analysis of the data. Permission was received from the University Clinical Research Ethics Committee, the institution and participants where the study would be conducted. The women's Health Perception Scale mean score was 49.00±6.29, the Cancer Information Overload Scale mean score was 19.05±4.12, and the Attitude Towards Cancer Screening Scale mean score was 82.17±14.30. A significant difference was found between the mean scores of the Cancer Information Burden Scale (t=-3.969, p=0.000) and the Attitude Towards Cancer Screening Scale (t=9.336, p=0.000) according to the status of women performing breast self-examination. The difference between the mean scores of the Cancer Information Burden Scale (t=-2.951, p=0.003) and the Attitude Towards Cancer Screening Scale (t=6.736, p=0.000) according to the status of having mammography is significant. A significant difference was found between the mean scores of the Health Perception Scale (t=2.052, p=0.041), Cancer Information Burden Scale (t=-2.402, p=0.017) and Attitude Towards Cancer Screening Scale (t=6.947, p=0.000) according to the status of having a smear test. The difference between the status of having stool occult blood tested and the mean scores of the Cancer Information Burden Scale (t=-3.452, p=0.001) and the Attitude Towards Cancer Screening Scale (t=5.376, p=0.000) was found to be significant. A negative, moderately significant correlation was found between the women's Cancer Information Overload Scale mean score and the Attitude Towards Cancer Screening Scale mean score. In addition, a negative, very weakly significant correlation was found between the Perception of Health Scale mean score and the Cancer Information Overload Scale mean score (r=-.283, p=0.000). A positive, very weak, significant relationship was found between the mean scores of the Perception of Health Scale and the mean scores of the Attitude Towards Cancer Screening Scale (r=.175, p=0.002). As a result, it is recommended that interventional nursing studies be conducted to increase women's health perception, attitudes towards cancer screenings, and to reduce their cancer information overload.