Yeni tanılı akut miyeloid lösemi hastalarında biyobelirteç potansiyeli olan miRNA'ların ekspresyonunun araştırılması
Investigation of the expression of miRNAs with biomarker potential in newly diagnosed acute myeloid leukemia patients
  1. Tez No: 923469
  2. Yazar: MİNE KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE TOZKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Genetik, Bioengineering, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Akut Miyeloid Lösemi (AML), olgunlaşmamış miyeloid hücrelerin anormal çoğalmasıyla tanımlanır. MiRNA'lar, gen ekspresyonunu düzenler ve düzensizliklerinin AML gelişimine katkı sağladığı öne sürülmektedir. Bu çalışmada miR-216a-5p, miR-223-3p ve miR-490-3p'nin yeni tanı almış AML hastalarındaki ekspresyonları araştırılmıştır. Çalışmamızda miRNA'ların ekspresyonları yeni tanı almış 26 AML hastası ve 26 sağlıklı kontrolde RT PCR ile belirlenmiştir. Hastaların kemik iliği ve periferik kan örneği ile çalışılmış, sağlıklı kontrollerden kemik iliği alınması etik olmadığı için sadece periferik kan örneğindeki ekspresyonları incelenmiştir. Hastaların yaş ortalaması 61,88±15,24; sağlıklı kontrollerin 50,12±7,08dir. Sonuçlar 2 − ΔΔCt yöntemi ile hesaplanmıştır. Verilerin analizi için Mann-Whitney U Testi ve Wilcoxon Signed Ranks Testi kullanılmıştır. P değeri
Özet (Çeviri)
Acute Myeloid Leukemia (AML) is characterized by the abnormal proliferation of immature myeloid cells. MicroRNAs (miRNAs) regulate gene expression, and their dysregulation is suggested to contribute to AML development. In this study, the expression levels of miR-216a-5p, miR-223-3p, and miR-490-3p were investigated in newly diagnosed AML patients. MiRNA expressions were determined using RT-PCR in 26 newly diagnosed AML patients and 26 healthy controls. Bone marrow and peripheral blood samples were collected from patients, while only peripheral blood samples were available for healthy controls due to the inability to collect bone marrow samples. The mean age of the patients was 61.88 ± 15.24 years, and for the healthy controls, it was 50.12 ± 7.08 years. Results were calculated using the 2−ΔΔCt method.