Acil ünitesine başvuran şiddet mağduru kadınların benlik saygısı ve öz şefkat düzeyleri
Self-esteem and self-compassion levels of women victims of violence who applied to the emergency unit
- Tez No: 923474
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖZBAŞ GENÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma acil ünitesine başvuran şiddet mağduru kadınların benlik saygısı ve öz şefkat düzeylerini belirlemek amacıyla, bir üniversite hastanesinin acil ünitesine başvuran 152 şiddet mağduru kadın ile yapıldı. Veriler Sosyodemografik Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Öz Şefkat Ölçeği ile toplandı. Araştırmaya katılan kadınların %42,8'inin 26-35 yaş aralığında olduğu, %81,6' nın evli, %38,8' nin ortaokul-lise mezunu olduğu, %98' nin sözel şiddete, %88,8' nin fiziksel şiddete, %33,6' nın ekonomik şiddete ve %13,2' sinin cinsel şiddete maruz kaldığı belirlendi. Kadınların Öz Şefkat Ölçeği puanları 37-109 aralığında değişmekte olup, ortalama puan 64,35±12,67 olarak belirlendi. Öz Şefkat Ölçeği' nin alt ölçek puan ortalamalarından, Öz sevecenlikte 13,76±3,42, Paylaşımların bilincinde olmada 11,90±2,65, Bilinçlilikte 11,02±2,51, Öz yargılamada 17,74±3,52, İzolasyonda 17,39±3,28 ve Aşırı özdeşleşmede 15,20±2,67 olarak bulundu. Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ortalama puan 19,67±4,20 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 152 women who were victims of violence who applied to the emergency unit of a university hospital in order to determine the self-esteem and self-compassion levels of women who were victims of violence who applied to the emergency unit. The data were collected with the Sociodemographic Information Form, Rosenberg Self-Esteem Scale and Self-Compassion Scale. It was determined that 42.8% of the women participating in the study were between the ages of 26-35, 81.6% were married, 38.8% were secondary-high school graduates, 98% were exposed to verbal violence, 88.8% were exposed to physical violence, 33.6% were exposed to economic violence and 13.2% were exposed to sexual violence. Women's Self-Compassion Scale scores ranged from 37 to 109, and the mean score was 64.35±12.67. From the mean scores of the sub-scale of the Self-Compassion Scale, it was 13.76±3.42 in self-compassion, 11.90±2.65 in awareness of sharing, 11.02±2.51 in consciousness, 17.74±3.52 in self-judgment, 17.39±3.28 in isolation and 15.20±2.67 in excessive identification. The mean score of the Rosenberg Self-Esteem Scale was determined as 19.67±4.20.