Acil servisteki toraks travması olgularında bilgisayarlı tomografi görüntülerinin raporları ile acil tıp asistanlarının yorumlarının karşılaştırılması
Comparison of computerized tomography image reports and emergency medicine assistants' comments in thoracic trauma cases in the emergency department
  1. Tez No: 923475
  2. Yazar: HİCRET SEMİHA AYDIN ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Bu çalışma, toraks travması şüphesiyle acil servise başvuran hastaların bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülerini acil tıp asistanlarının yorumlama başarısını değerlendirmeyi ve radyoloji raporlarıyla karşılaştırarak varsa uyumsuzluk nedenlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Böylece, acil tıp asistanlarının eğitim ihtiyacını ortaya koymak ve hızlı tedavi yönetimi gerektiren travma olgularında hasta güvenliğini artırmaya yönelik öneriler sunmak hedeflendi. Metod: Gözlemsel, tanımlayıcı ve kesitsel tipte tasarlanan bu araştırma, SBÜ İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Acil Tıp Kliniğinde 01.12.2024 ile 31.12.2024 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışmaya, başka branşlarda asistanlık deneyimi olmayan 50 acil tıp asistanı gönüllü olarak katıldı. Katılımcılara, 50'si normal ve 50'si anormal bulgu içeren toplam 100 toraks BT görüntüsü rastgele sırayla sunulup; her bir görüntü için tanı değerlendirmeleri önceden hazırlanan vaka bilgi formlarına kaydedildi. Elde edilen sonuçlar, radyoloji uzmanı raporları ile karşılaştırılmış ve aradaki uyum istatistiksel testlerle analiz edildi. Bulgular: Cinsiyet ve asistanlık süresi açısından doğru cevap ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık gözlenmedi. Pnömotoraks, kosta fraktürü ve diyafragma yaralanması gibi belirgin bulgular içeren vakalarda yüksek oranda doğru tanı konulurken, özellikle trakeobronşiyal yaralanma ya da çoklu patolojilerle seyreden olgularda tanı doğruluğunun düştüğü saptandı. Normal BT'yi ayırt etme oranı ise %83,16 düzeyinde bulundu. Sonuç: Acil tıp asistanlarının toraks BT yorumlama becerilerinin belirli patolojilerde yeterli düzeyde olduğu ancak nadir veya kompleks lezyonlarda ek eğitime ihtiyaç duyulduğu ortaya çıktı. Bu sonuçlar doğrultusunda, acil tıp uzmanlık eğitiminde kapsamlı ve farklı olguları içeren BT incelemelerinin artırılması, hasta yönetiminde daha hızlı ve etkili müdahalelerin gerçekleştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to assess the accuracy of emergency medicine residents in interpreting computed tomography (CT) images of patients presenting to the emergency department with suspected thoracic trauma, and to identify reasons for any discrepancies by comparing their interpretations with radiology reports. Consequently, it seeks to highlight the training needs of emergency medicine residents and to propose measures for enhancing patient safety in trauma cases requiring prompt management. Materials and Methods: Designed as an observational, descriptive, and cross- sectional study, this research was conducted at the Health Practice and Research Center Emergency Medicine Clinic of SBÜ Istanbul Bağcılar from September 1, 2024, to December 1, 2024. Fifty emergency medicine residents with no prior assistantship experience in other specialties voluntarily participated in the study. They were presented with 100 thoracic CT images, 50 normal and 50 with abnormal findings, in a randomized order; diagnostic evaluations for each image were recorded on pre- prepared case information forms. The results were then compared with radiologist reports and the agreement was analyzed using statistical tests. Results: No significant difference was observed in the correct response rates in terms of gender and duration of assistantship. High rates of accurate diagnoses were noted in cases with evident findings such as pneumothorax, rib fractures, and diaphragm injuries, whereas the accuracy of diagnoses decreased in cases featuring tracheobronchial injuries or multiple pathologies. The rate of correctly identifying normal CT images was found to be 83.16%. Conclusion: The ability of emergency medicine residents to interpret thoracic CT scans is adequate for certain pathologies, but there is a clear need for additional training in rare or complex lesions. In light of these findings, enhancing the CT examination curriculum within emergency medicine specialization training could contribute to faster and more effective interventions in patient management.