Koroner yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların çevresel stresörleri algılama durumunun belirlenmesi, sosyal destekleri ve manevi iyilik düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Determination of the perception ofenvironmental stressors of patients in coronary intensive care unitinvestigation of itsrelatedtotheir social supportsandspiritual well-being levels
- Tez No: 923473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA YENİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Koroner yoğun bakım ünitelerinde yatan hastaların algıladıkları çevresel stresör düzeyinin sosyal destek ve manevi iyilik düzeyi ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanının evrenini bir eğitim araştırma hastanesinin koroner yoğun bakım ünitelerinde kayıtlı, dahil edilme kriterlerini sağlayan 150 hasta oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanması için hasta tanılama formu, Yoğun Bakım Ünitesinde Çevresel Stresörler Ölçeği, Manevi İyiliği Hali Ölçeği (FACIT Sp-12) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanıldı. Veriler Mayıs 2024- Eylül 2024 tarihleri arasında yüz yüze veri toplama yöntemiyle elde edildi.Verilerin analizinde Sperman korelasyon analizi, Mann Whitney U ve Kruskall Wallis testi analizi kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 64.5 idi. Hastaların büyük çoğunluğu 63.3'ü erkek ve %91.3!ü evliydi. Hastaların %61.3'ü yoğun bakım ünitesine ilk kez yatmıştı ve %91.3'ünün en az bir kronik hastalığı mevcuttu. Hastaların Yoğun Bakım Ünitesinde Çevresel Stresörler Ölçeği puan ortalaması 155.1 , Manevi İyilik Hali Ölçeği (FACIT-Sp-12) puan ortalaması 29.5 ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği puan ortalaması 55.7 olarak bulunmuştur. Hastaların Yoğun Bakım Ünitesinde Çevresel Stresörler Ölçeği puan ortalamaları; sosyodemografik ve klinik özellikleri ile karşılaştırıldığında sadece medeni durum (p= 0.006) ile anlamlı korelasyonu saptanmış, evli olan hastaların ölçek puan ortalaması daha yüksek olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim was to examine the relationship between the perceived environmental stress level of patients hospitalized in coronary intensive care units and the level of social support and spiritual well-being. Material and Method: The universe of the study consisted of 150 patients registered in the coronary intensive care units of a training and research hospital and meeting the inclusion criteria. The patient identification form, the Environmental Stressors in the Intensive Care Unit Scale, the Spiritual Well-Being Scale (FACIT-Sp-12) and the Multidimensional Perceived Social Support Scale were used to collect the research data. The data were obtained between May 2024 and September 2024 by face-to-face data collection method. Sperman correlation analysis, Mann Whitney U and Kruskall Wallis test analysis were used in the analysis of the data. Findings: The average age of the patients included in the study was 64.5. The majority of the patients, 63.3%, were male and 91.3% were married. 61.3% of the patients were admitted to the intensive care unit for the first time and 91.3% had at least one chronic disease. The mean score of the patients on the Intensive Care Unit Environmental Stressors Scale was 155.1, the mean score on the Spiritual Well-Being Scale (FACIT Sp-12) was 29.5 and the mean score on the Multidimensional Scale of Perceived Social Support was 55.7. When the mean scores on the Intensive Care Unit Environmental Stressors Scale were compared with the sociodemographic and clinical characteristics of the patients, a significant correlation was found only with marital status (p= 0.006), and the mean scale score of married patients was higher.