Ortaöğretime geçişte uygulanan merkezi sınav (SBS-TEOG-LGS) matematik sorularının PISA matematik okuryazarlığı değerlendirme çerçevesi kapsamında incelenmesi ve karşılaştırılması
Examination and comparison of central exam (SBS-TEOG-LGS) mathematics questions applied in transition to secondary education within the scope of PISA mathematical literacy evaluation framework
  1. Tez No: 923476
  2. Yazar: İLHAN PÜRLÜPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı 2009-2023 yılları arasında ortaöğretime geçişte uygulanan LGS, TEOG ve SBS merkezi sınavlarındaki matematik sorularının PISA matematik okuryazarlığı değerlendirme çerçevesi kapsamında belirlenen genel içerik alanlarına, matematiksel süreçlere ve matematiksel içerik alanlarına göre kategorilendirerek bu sınavların benzerliklerini ve farklılıklarını ortaya koymaktır. Araştırmada nitel veri toplama yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. 100'ü SBS, 160'ı TEOG ve 120'si LGS olmak üzere toplam 380 soru PISA matematik okuryazarlığı değerlendirme çerçevesi kapsamında incelenmiştir. Elde edilen veriler betimsel analiz tekniğiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucu genel içerik alanına göre; SBS ve LGS sınavı matematik soruları ile TEOG sınavı matematik sorularının bağlamların dağılımı bakımından büyük farklılıklar söz konusudur. SBS ve LGS sınavında her bağlam çeşidinden soruya rastlamak mümkünken TEOG sınavında soruların neredeyse tamamı bilimsel bağlam içeriklidir. SBS ve LGS sınavlarında bağlam çeşitliliği sağlanmış olsa da bu eşit oranlı bir dağılım değildir. LGS sınavı bu bakımdan diğer iki sınav türüne göre daha dengelidir. Ayrıca LGS sınavı SBS ve TEOG sınavına göre günlük yaşam alanı ile ilgili daha fazla matematik sorusu olduğu görülmektedir. Matematiksel sürece göre; LGS sınavında matematiksel süreçler TEOG ve SBS sınavlarına göre eşit oranlı dağılıma daha yakındır. Ayrıca LGS matematik sorularının birçoğunda birden fazla matematiksel sürecinin belirgin olarak kullanımı söz konusudur. Aynı durum TEOG ve SBS sınavları için sık rastlanan bir durum değildir. Matematiksel içerik alanı göre; merkezi sınavların uygulandığı dönemdeki matematik dersi öğretim programında belirlenen öğrenme alanı ders saati ile matematik sorularının dağılımının uyumlu olduğu belirlenmiştir. LGS ve SBS sınavları TEOG sınavına göre bu bakımdan daha uyumludur. Ayrıca LGS sınavında SBS ve TEOG sınavına göre matematiksel içerik alanı eşit oranlı dağılıma daha yakındır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to categorize the mathematics questions in the LGS, TEOG and SBS central exams administered during the transition to secondary education between 2009-2023 according to the general content areas, mathematical processes and mathematical content areas determined within the scope of the PISA mathematical literacy assessment framework and to reveal the similarities and differences of these exams. The document review method, which is one of the data collection methods of qualitative research, was used in the research. A total of 380 questions, 100 of which were SBS, 160 of which were TEOG and 120 of which were LGS, were examined within the scope of the PISA mathematical literacy assessment framework. The obtained data were analyzed with the descriptive analysis technique. The result of the research is that there are great differences in terms of the distribution of contexts in the SBS and LGS exam mathematics questions and the TEOG exam mathematics questions according to the general content area. While it is possible to come across questions from every context type in the SBS and LGS exams, almost all of the questions in the TEOG exam have scientific context content. Although context diversity is provided in the SBS and LGS exams, this is not an equal distribution. In this respect, the LGS exam is more balanced than the other two types of exams. In addition, it is seen that the LGS exam has more mathematics questions related to daily life areas compared to the SBS and TEOG exams. According to the mathematical process; mathematical processes in the LGS exam have a more equal distribution compared to the TEOG and SBS exams. In addition, there is a clear use of more than one mathematical process in many of the LGS mathematics questions. The same situation is not common for the TEOG and SBS exams. In terms of the mathematical content area; it was determined that the distribution of mathematics questions was compatible with the achievement hours determined in the mathematics course curriculum during the period when the central exams were applied. The LGS and SBS exams are more compatible than the TEOG exam in this respect. In addition, the mathematical content area in the LGS exam is closer to an equal distribution compared to the SBS and TEOG exams.