Archips rosana (Linnaeus, 1758) (Lepidoptera: Tortricidae)'nın farklı yaşam evreleri üzerinde Bacillus thuringiensis kurstaki (var. serotype: H-7)'nin toksik etkileri
Toxic effects of Bacillus thuringiensis kurstaki (var. serotype: H-7) on different life stages of Archips rosana (Linnaeus, 1758) (Lepidoptera: Tortricidae)
  1. Tez No: 923480
  2. Yazar: OKAN KATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTAT AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Archips rosana Lepidoptera takımının Tortricidae familyasına ait yaprak bükenler olarak bilinen bir gece kelebeği (güve) türüdür. Tortricidae familyasına ait A. rosana larvaları bitkilerin tomurcuk ve çiçek kısımları, aynı zamanda yaprak ve meyvelerinde zararlar oluşturmaktadırlar. Çeşitli süs bitkisi, bahçecilik ve meyve üreticiliği gibi alanlarda kullanılan bitkilerde ekonomik kayıplara yol açmaktadırlar. Bu nedenle, zararlı böcekler ile mücadelede çeşitli pestisitler kullanılmaktadır. Bu pestisitlerin yoğun ve bilinçsiz kullanımı doğal dengeyi bozulmakta ve biyoçeşitlilik zarar görmektedir. Günümüzde kontrolsüz bir şekilde tarım arazilerinde kullanılan kimyasal içerikli insektisitlerin yerine biyoinsektisitlerin kullanımı çevre ve insan sağlığına etkisi açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada, etken maddesi Bacillus thuringiensis kurstaki (var. serotype: H-7) (BİOBİT WP 16000 IU/mg) olan biyoinsektisitin Archips rosana (Linnaeus, 1758) (Lepidoptera: Tortricidae)'nın farklı biyolojik evreleri (4. ve 5. dönem larvaları, prepupa, pupa ve ergin) üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tez çalışmasında ilk olarak, A. rosana larvaları Nisan-Haziran ayları arasında Trakya Üniversitesi Balkan Arboretumun'dan (Edirne ili) özellikle pestisitlere direkt maruz kalmamış Ulmus minor Miller (Ulmaceae) bitkisi üzerinden direkt el teması en az olacak şekilde toplanmış ve laboratuvara transfer edilmiştir. A. rosana' nın 4. ve 5. dönem larval safhaları, prepupa, pupa ve ergin dönemleri letal konsantrasyon (LC50 ve LC90) belirlemek için Bacillus thuringiensis var. kurstaki'in tarım alanlarında tavsiye edilen uygulama konsantrasyonu ve seyreltilmiş (1.10½, 1.10-1, 1.10-2, 1.10-3 ve 1.10-4) konsantrasyonları ile muamele edilmiştir. B. thuringiensis kurstaki'nin LC50 konsantrasyonları; 4. dönem larvalar (24, 48, 72 ve 96 saat) 3.541 (3.339-4.783) mg/ml, 3.012 (2.815-3.269) mg/ml, 2.438 (2.224-2.639) mg/ml ve 1.892 (1.711-2.059) mg/ml; 5. dönem larvalar (24, 48, 72 ve 96 saat) 3.892 (3.495-6.730) mg/ml, 3.226 (2.960-3.661) mg/ml, 2.442 (2.150-2.764) mg/ml ve 1.577 (0.682-2.218) mg/ml; Prepupa dönemi (24, 48, 72 ve 96 saat) 1.908 (1.665-2.132) mg/ml, 1.690 (1.461-1.901) mg/ml, 1.425 (1.204-1.630) mg/ml ve 1.373 (1.161-1.575) mg/ml; Pupa dönemi (9. Gün ve 12. gün) 1.819 (0.920-2.491) mg/ml ve 1.890 (1.599-2.156) mg/ml olarak bulunmuştur. LC90 konsantrasyonları; 4. Dönem larvalar (24, 48, 72 ve 96 saat) 4.108 (3.684-7.138) mg/ml, 4.045 (3.675-4.789) mg/ml, 3.516 (3.240-3.944) mg/ml ve 2.541 (2.348-2.823) mg/ml; 5. dönem larvalar (24, 48, 72 ve 96 saat) 4.794 (4.027-10.751) mg/ml, 4.582 (4.027-5.775) mg/ml, 4.223 (3.708-5.121) mg/ml ve 2.834 (2.197-4.677) mg/ml; Prepupa dönemi (24, 48, 72 ve 96 saat) 3.150 (2.857-3.571) mg/ml, 2.756 (2.500-3.112) mg/ml, 2.365 (2.117-2.717) mg/ml ve 2.249 (2.005-2.603) mg/ml; Pupa dönemi (9. Gün ve 12. gün) 3.114 (2.452-5.205) mg/ml ve 3.122 (2.785-3.643) mg/ml olarak bulunmuştur. Bacillus thuringiensis kurstaki insektisitinin uygulama konsantrasyonuna göre seyreltilmiş konsantrasyonları, doğal yaşam için denge sağlayan parazitoid böceklerin doğal döngüsü ve devamlılığı açısından önem arz etmektedir. Dolayısıyla bu çalışma ile elde edilen yeni veriler Entegre Zararlı Yönetimi'nde kullanılmak üzere katkılar sağlayabilir. Bu tez konusunu seçmemizdeki en büyük amacımız tarım zararlılarına karşı yüksek doz ve bilinçsiz kimyasal pestisit kullanımını en aza indirmeye çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
Archips rosana is a species of nocturnal butterfly (moth) known as leafroller belonging to the family Tortricidae of the order Lepidoptera. A. rosana larvae of the Tortricidae family cause damage to flowers, buds, leaves and fruits of plants according to the time they are found. It causes economic losses in plants used in various ornamental plants, horticulture and fruit production. For this reason, various pesticides are used in the fight against pests. Due to the intensive and unconscious use of these pesticides, the natural balance is disrupted and biodiversity is damaged. The use of bioinsecticides instead of chemical insecticides, which are currently used uncontrollably in agricultural lands is important for the environment and human health. In this study, we aimed to examine the effects of the bioinsecticide, whose active ingredient is Bacillus thuringiensis kurstaki (var. serotype: H-7) (BIOBIT WP 16000 IU/mg), on different life stages (4th and 5th larvae, prepupae, pupae and adults) of Archips rosana (Linnaeus, 1758) (Lepidoptera: Tortricidae). In this thesis, larvae of A. rosana were collected from in Trakya University Balkan Arboreatum (Edirne province) between April and June, especially from Ulmus minor Miller (Ulmaceae) species not exposed to pesticides, with minimal direct hand contact and transported to the laboratory. The last 4th and 5th larvae, prepupae, pupae and adults stage of A. rosana were exposed to agricultural recommended concentration (RC) and diluted concentration RC (1.10½, 1.10-1, 1.10-2, 1.10-3 ve 1.10-4) of Bacillus thuringiensis kurstaki to determine the letal concentration (LC50 and LC90). We found that the concentration LC50: 4th larvae (24, 48, 72 and 96 h) 3.541 (3.339-4.783) mg/ml, 3.012 (2.815-3.269) mg/ml, 2.438 (2.224-2.639) mg/ml and 1.892 (1.711-2.059) mg/ml; 5th larvae (24, 48, 72 and 96 h) 3.892 (3.495-6.730) mg/ml, 3.226 (2.960-3.661) mg/ml, 2.442 (2.150-2.764) mg/ml and 1.577 (0.682-2.218) mg/ml; Prepupa stage (24, 48, 72 and 96 h) 1.908 (1.665-2.132) mg/ml, 1.690 (1.461-1.901) mg/ml, 1.425 (1.204-1.630) mg/ml and 1.373 (1.161-1.575) mg/ml; Pupae stage (9. day and 12. day) 1.819 (0.920-2.491) mg/ml and 1.890 (1.599-2.156) mg/ml respectively. We found that the concentration LC90; 4th larvae (24, 48, 72 and 96 h) 4.108 (3.684-7.138) mg/ml, 4.045 (3.675-4.789) mg/ml, 3.516 (3.240-3.944) mg/ml and 2.541 (2.348-2.823) mg/ml; 5th larvae (24, 48, 72 and 96 h) 4.794 (4.027-10.751) mg/ml, 4.582 (4.027-5.775) mg/ml, 4.223 (3.708-5.121) mg/ml and 2.834 (2.197-4.677) mg/ml; Prepupa stage (24, 48, 72 and 96 h) 3.150 (2.857-3.571) mg/ml, 2.756 (2.500-3.112) mg/ml, 2.365 (2.117-2.717) mg/ml ve 2.249 (2.005-2.603) mg/ml; Pupae stage (9. day and 12. day) 3.114 (2.452-5.205) mg/ml and 3.122 (2.785-3.643) mg/ml respectively. The diluted concentrations of B. thuringiensis kurstaki insecticide according to the application dose are important for the natural cycle and continuity of parasitoid insects that provide balance for natural life. Therefore, this study may contribute new data to be used in Integrated Pest Management (IPM). The main reason for choosing this topic is to try to minimize the excessive and unconscious use of pesticides against pests.