Acil servisten yanık ünitesine yatırılan erişkin hastaların şok indeksi ve yanık yüzdesinin prognoz ile ilişkisi
Relationship between shock index and burns percentage and prognosis in adult patients admitted to burn unit from emergency service
  1. Tez No: 923481
  2. Yazar: MUHAMMED KORU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Yanıklar, küresel bir sağlık sorunu olup, kozmetik ve işlevsel hasarların yanı sıra uzun iyileşme süreçleriyle ciddi morbiditeye yol açar. Şok indeksi (Şİ), kalp hızının sistolik kan basıncına oranıyla hesaplanır ve kritik hastalarda mortalitenin erken göstergesi olarak kullanılır. Bu çalışmada, 2022-2024 yılları arasında yanık nedeniyle hastaneye yatırılan hastalarda, Şİ ve yanık yüzdesinin prognoz üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Amaç, bu parametrelerle daha etkili tedavi planlaması yapmaktır. Materyal ve Metot: Çalışma, bir eğitim ve araştırma hastanesinin acil servisinde retrospektif olarak gerçekleştirildi. 01/01/2022-30/11/2024 tarihleri arasında yanık nedeniyle yatırılan 291 yetişkin hasta incelendi. Demografik, klinik ve laboratuvar verileriyle Şİ, modifiye şok indeksi (MŞİ), yaşa bağlı şok indeksi (Age Shock Index - ASI), yanık yüzdesine bağlı şok indeksi (Burn Age Shock Index - BASI) hesaplandı. Bulgular: Hastaların %75'i erkek, yaş ortalaması 40,61±16,03 yıl olarak belirlendi. Termal yanıkların %85,9, 2. derece derin yanıkların ise %70,1 oranında olduğu görüldü. Yanık yüzdesi ile yatış süresi arasında pozitif bir korelasyon bulundu. Mortal seyreden hastalarda yaş, Şİ, MŞİ, ASI, BASI ve yanık yüzdesi anlamlı şekilde yüksek bulundu. Tartışma ve Sonuç: Şİ, MŞİ, ASI, BASI ve yanık yüzdesi, yanık hastalarında mortaliteyi öngörmede başarılı parametrelerdir. Yanık yüzdesi arttıkça yatış süresi de anlamlı düzeyde artmaktadır. Bulguların genellenebilmesi için daha fazla hasta sayısıyla prospektif, çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Burns are a global health problem causing cosmetic and functional damage as well as prolonged recovery periods, leading to significant morbidity. The shock index (SI), calculated as the ratio of heart rate to systolic blood pressure, is an early indicator of mortality in critical patients. This study aimed to investigate the impact of SI and burn percentage on prognosis in patients hospitalized for burns between 2022 and 2024. The goal is to enable more effective treatment planning through these parameters. Materials and Methods: The study was conducted retrospectively in the emergency department of a training and research hospital. A total of 291 adult patients hospitalized for burns between January 1, 2022, and November 30, 2024, were included. Demographic, clinical, and laboratory data were collected, and SI, modified shock index (MSI), age-adjusted shock index (ASI), and burn percentage-adjusted shock index (BASI) values were calculated. Results: Seventy-five percent of the patients were male, with a mean age of 40.61±16.03 years. Thermal burns accounted for 85.9% of cases, while second-degree deep burns were observed in 70.1% of patients. A positive correlation was found between burn percentage and hospital stay. In patients with mortality, age, SI, MSI, ASI, BASI, and burn percentage were significantly higher. Discussion and Conclusion: SI, MSI, ASI, BASI, and burn percentage are effective parameters in predicting mortality in burn patients. Additionally, as the burn percentage increases, hospital stay significantly lengthens. Prospective, multicenter studies with larger patient populations are needed to generalize these findings.