Nisâ sûresi 34. ve 128. âyetlerin tefsir ve aile hukuku çerçevesinde tahlil ve değerlendirilmesi
The analysis and evaluation of surah An-Nisa verses 34th and 128th within the framework of tafsir and family law
  1. Tez No: 923479
  2. Yazar: MUTEBER GÜLSEFA UYGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışma, nüşûz konusunun geçmişten günümüze nasıl ele alındığını tespit ederek, bu konuda Nisâ sûresi 34. ve 128. âyetleri evliliğin iki kanadını oluşturan karı ve kocadan kaynaklanan sıkıntılar baş gösterdiği durumlarda, aile birliğinin korunması noktasında takınılacak Kur'ânî tavrın nasıl olması gerektiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Toplumlar, kendi kültürleri doğrultusunda karı-kocaya farklı roller biçmişlerdir. Bu roller, günümüzde de tartışılmaktadır. İki uç görüş arasında, ataerkil yapının kadını geri plana atması, feminist düşüncenin kadını ön plana çıkarması bu tartışmayı sürdürmektedir. Çalışmada, kocanın ve karının evlilikteki konumunun ve haklarının kapsamına dair prensiplerin Kur'ân'ı Kerîm'de Nisâ sûresi 34. ve 128. âyetlerinde nasıl izah edildiği, tefsir ve İslâm aile hukuku çerçevesinde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda, ontolojik açıdan insana herhangi bir âyette cinsiyetinin erkek ya da kadın olması sebebiyle bir imtiyaz tanınmadığı ortaya çıkmaktadır. Zira Kur'ân'a göre, insanlar arasındaki üstünlük kriteri takvâdır. Nisâ sûresi 34. âyetteki 'kocanın' 'karısına', kavvâm/aile reisi, yönetici ve koruyucu olarak sorumluluk verildiği ve görevlendirildiğine dikkat çekilmektedir. Müfessirlerin neredeyse tamamına göre bu sorumluluk evlilik ve aile kurumunda İslâm'ın sosyal düzeni sağlama amacına yöneliktir. Bu itibarla belli görevler, belli şartlarla kocaya sorumluluk olarak yüklenmiştir. Yine aile içinde anlaşmazlık söz konusu olduğunda ilgili âyetlere göre çözüm aile içinde, Nisâ sûresi 34. âyette karının nüşûzu hâlinde kocaya tedbir/aileyi korumak, 128. âyette ise kocanın nüşûzu yahut i'râzı hâlinde karı-kocaya, aralarında anlaşmanın yollarını aramaları, sulhun daha hayırlı olması cihetinden sunulmaktadır. Bu çalışmada, toplumun bir problemine ilgili âyetler çerçevesinde çözüm önerileri sunulmuş, bu açıdan geçmişten günümüze tefsir ve İslam aile hukuku kaynakları çerçevesinde karı ya da kocadan kaynaklanan nüşûz ve söz konusu durumda alınacak tedbirler ile bu durumlarda sergilenecek tavır, tahlil edilerek değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, nüşûz olarak nitelendirilen ve karı-kocadan kaynaklanan evlilik/aile birliğini sarsması muhtemel tutum ve davranışlara set çekilebilmesi için evlilik öncesi karı-kocanın olgunluk, uyum gibi konularda hazırbulunuşlukları büyük önem arz etmektedir. Bunun için çeşitli kurum ve kuruluşlardan evlilik/aile konularında eğitim, rehberlik ve danışmanlık hizmeti almaları evliliğin kurulması, korunması ve sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi açısından kayda değer bir fark yaratacaktır. Tam da bu noktada evlilik öncesi, sırası ve sonrasında bu gibi rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak, karı-kocanın evlilik ve ailedeki ortaya çıkabilecek problemlerle başa çıkabilmelerine katkı sunacaktır. Bu yaklaşımın, koruyucu hekimlik gibi önleyici etki sağlayan ve yıkıcı etkisini en aza indiren bir tedbir olup, evliliklerdeki olumsuz etkiyi en aza indirerek, yıkıcı sonuçların önüne geçebileceği ailenin sürdürülebilirliğine olumlu anlamda katkı sunacağı kanaatine varılmıştır. Çalışma bu bağlamda, psikoloji ve sosyoloji disiplinleriyle iş birliği içinde disiplinler arası yeni araştırmalara kapı aralamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify how the issue of nushuz [ النشوز ] has been addressed from the past to the present and to highlight the Qur'anic approach to preserving family unity in situations where difficulties arise from either the wife or the husband, who form the two wings of marriage, with reference to verses 34th and 128th of Sūrah An-Nisa. Societies have assigned different roles to husbands and wives according to their cultural norms. These roles continue to be debated today. The discussion is ongoing between two opposing views: the patriarchal structure that places woman in the background and feminist thought that seeks to place woman at the forefront. In this study it is aimed to explain how the principles regarding the position and rights of the husband and wife in marriage are outlined in verses 34th and 128th of Sūrah An-Nisa in the Qur'an, within the framework of tafsir and Islamic family law. As a result of the study, it is revealed that, from an ontological perspective, no privilege is granted to a person in any verse based on their gender as male or female. According to the Qur'an, the criterion for superiority among people is taqwa (piety). In verse 34th of Sūrah An-Nisa, it is emphasized that the husband is given the responsibility and assigned the role of qawwām (family ruler), leader, and protector of his wife. According to nearly all mufassīrs (exegetes), this responsibility is aimed at establishing social order within the institution of marriage and family in Islam. Accordingly, certain duties are entrusted to the husband under specific conditions. Furthermore, when a conflict arises within the family, the solution, according to the relevant verses, is to be sought within the family itself. Furthermore, in case of family disputes, the solution according to the relevant verses is to resolve it within the family. In verse 34 of Surah An-Nisa, in the case of the wife's nushuz, the husband is tasked to take protective measures/safeguard the family. In verse 128th, in case of the husband's nushuz or i'raad, the husband and wife are directed to seek ways of reconciliation, highlighting that peace is more beneficial. In this study, solutions to a societal problem are proposed within the framework of the relevant verses, and the necessity of measures and attitudes to be taken in cases of nushuz caused by either the husband or wife is identified. In this context, in order to prevent behaviors and attitudes that could potentially disrupt the marital/family union, as described as nushuz, the preparedness of spouses in areas such as maturity and compatibility before marriage is of great importance. For this reason, receiving education, guidance, and counseling services on marriage/family issues from various institutions and organizations will make a significant difference in establishing, preserving, and ensuring the healthy continuation of the marriage. At this point, benefiting from such guidance and counseling services before, during, and after marriage will contribute to the couple's ability to cope with potential problems that may arise in marriage and family life. It has been concluded that this approach, similar to preventive medicine, serves as a measure that provides a preventive effect and minimizes destructive impact, reducing the negative effects in marriages, preventing destructive outcomes, and positively contributing to the sustainability of the family. In the context, the study opens the door to new joint interdisciplinary researches in collaboration with the disciplines of psychology and sociology.