Ahmet İhsan Birincioğlu'nun hayatı ve siyasi kişiliği
The life and political personality of Ahmet İhsan Birincioğlu
  1. Tez No: 923487
  2. Yazar: GÖKHAN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Ahmet İhsan Birincioğlu'nun Hayatı ve Siyasi Kişiliği”ni detaylarıyla analiz ederek ortaya koymaktır. Bu amaçla araştırma için gazeteler, arşiv belgeleri, resmi yayınlar, Meclis tutanakları ve yakın çevresiyle yapılan mülakatlardan faydalanılmıştır. Bu açıdan özgün bir çalışma ortaya koyulmuştur. Araştırmanın sonucunda Birincioğlu'nun hayatına ve siyasi kişiliğine dair birçok yeni bilgiye ulaşılarak çalışmada sunulmuştur. Birincioğlu, 1923 yılında Trabzon'un Akçaabat İlçesinde doğdu. İlkokul ve lise eğitimini Trabzon'da gördükten sonra bir süre maddi imkansızlıklardan dolayı Trabzon'da Ziraat Bankası Depo memuru olarak çalıştı. Hemen ardından İstanbul Üniversitesi'nde Hukuk eğitimini 1951'de tamamlayarak mezun oldu. Trabzon Barosu'na kayıtlı olarak bir süre Akçaabat'ta açtığı yazıhanesinde serbest avukatlık mesleğini icra etti. Birincioğlu'nun parti düzeyinde siyasetle olan ilk teması bilinenin aksine 1954 ve 1957 Milletvekili Seçimlerinde, CMP'den Trabzon Milletvekili adayı olmasıyla başladı fakat seçilemedi. Bu araştırma sonucu elde edilen yeni bilgilere göre; AP Akçaabat İlçe Başkanı olmadan önce sporla da ilgilenen Birincioğlu, Trabzon'un Akçaabat İlçesi'nin takımları olan Sebat Gençlik ve Tütün Spor Kulüplerinde başkanlık yaptı. 1965 ve 1969 Milletvekili Seçimlerinde AP Trabzon Milletvekili adayı oldu ve seçilerek Meclis'e girdi. II. ve III. Demirel Hükümetlerinde Gümrük ve Tekel Bakanlığı yaptı ve 12 Mart Muhtırasıyla birlikte bu bakanlığı sona erdi. Meclis içi en yoğun faaliyetlerini, Gümrük ve Tekel Bakanlığı sırasında gösterdi. Adı da en çok eski Gümrük ve Tekel Bakanı olarak anıldı. Gümrük kapılarına gece gündüz demeden, kimi zaman bir işçi kimi zaman bir köylü kılığında baskınlar yaparak gümrük kapılarının işleyişini, memurların rüşvet alıp almadığını bizzat kontrol etti. Bundan dolayı milletvekilleri ve senatörler kendisine“Jet 2”lakabını taktı. Yine bu bakanlığı sırasında, özellikle kaliteli tütün ve çay üretimi için bazı standartlar getirmeye çalışsa da alışılmış düzene göre çıkar elde edenlerin tepkisiyle karşılaştı. Yine de kendince doğru bildiğinde ısrarcı oldu. 1973 Milletvekili Seçimlerine de AP Trabzon Milletvekili adayı olarak katıldı fakat seçilemedi. 1975'te AP Trabzon Senatörü seçilene dek PTT ve Ereğli Demir Çelik gibi kamu kuruluşlarında yönetim kurulu üyeliği yaptı. Ardından 1979'da kurulan VI. Demirel Hükümetinde Millî Savunma Bakanlığı yaptı. Bu Bakanlığı da tıpkı önceki bakanlığı gibi askeri müdahale sonucu kısa sürdü. Birincioğlu bundan sonra siyasete küstü ve yalnızca bazı kamu kuruluşlarında yönetim kurulu üyeliği yaptı. Son görevinden de 1997 yılında ayrılarak tamamen emeklilik hayatı yaşadı. 20 Ocak 2007'de vefat etti. Kabri Trabzon'un Akçaabat İlçesi'nin Osmanbaba Mahallesi'nde, ilk eşi olan Fatma Sebahat hanımla yan yanadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze and present“The Life and Political Personality of Ahmet İhsan Birincioğlu”in detail. For this purpose, newspapers, archive documents, official publications, parliamentary records, and interviews with his close circle were utilized for the research. In this respect, an original study has been produced. As a result of the research, many new pieces of information about the life and political personality of Birincioğlu have been obtained and presented in the study. Birincioğlu was born in 1923 in the Akçaabat district of Trabzon. After receiving his primary and secondary education in Trabzon, he worked as a warehouse clerk at Ziraat Bank in Trabzon for a while due to financial difficulties. Shortly after, he completed his legal education at Istanbul University in 1951 and graduated. He practiced law for a while as an independent lawyer in the office he opened in Akçaabat, registered with the Trabzon Bar Association. Contrary to what is known, Birincioğlu's first relationship at the political party level began when he was a candidate for Trabzon Deputy from the CMP in the 1954 and 1957 Parliamentary Elections, but he was not elected. According to other new information obtained, before becoming the AP Akçaabat District President, Birincioğlu, who was also interested in sports, chaired the clubs Sebat Gençlik and Tütün Spor in the Akçaabat district of Trabzon. He became a Trabzon Deputy candidate for the AP in the 1965 and 1969 General Elections and was elected to the Parliament. He served as the Minister of Customs and Monopoly in the II. and III. Demirel Governments, and this ministry ended with the Memorandum of March 12. He showed his most intense activities in the Parliament during his tenure at the Ministry of Customs and Monopoly. He was mostly referred to as the former Minister of Customs and Monopoly. He personally controlled the functioning of the customs gates and whether the officials were taking bribes or not by making raids day and night, sometimes disguised as a worker and sometimes as a peasant. Because of this, deputies and senators nicknamed him“Jet 2”. Again, during this ministry, although he tried to introduce some standards, especially for the production of high-quality tobacco and tea, he faced reactions from those who gained benefits according to the accustomed order. Nevertheless, he was persistent in what he believed was right. He also participated in the 1973 Parliamentary Elections as a Trabzon Deputy candidate from the AP but was not elected. Until he was elected as an AP Trabzon Senator in 1975, he served as a board member in public institutions such as PTT and Ereğli Iron and Steel. Then, he served as the Minister of National Defense in the VI. Demirel Government established in 1979. This ministry, like his previous ministry, was short-lived due to military intervention. After that, Birincioğlu became disillusioned with politics and only served as a board member in some public institutions and retired in 1997. He passed away on January 20, 2007. His grave is in Osmanbaba Neighborhood of Akçaabat District of Trabzon, next to his first wife, Fatma Sebahat.