Özgül ağırlık farklarına dayalı farklı metal gruplarının geri kazanımı için gravite ayırıcı tasarımı
The design of a gravity separator for the recycling of different metal groups based on specific gravity differences
  1. Tez No: 923494
  2. Yazar: HASAN ER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİYA ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışması,“Özgül Ağırlık Farklarına Dayalı Farklı Metal Gruplarının Geri Kazanımı İçin Gravite Ayırıcı Tasarımı”konusunu ele almaktadır. Çalışma, metallerin sürdürülebilir geri kazanımına yönelik önemli bir konuyu incelerken, aynı zamanda atıkların çevresel etkisini azaltmayı hedeflemektedir. Gravite ayırma teknolojisi, yoğunluk farklarını kullanarak farklı malzemeleri ayırmak için kullanılır. Bu çalışma, bu prensibi uygulayarak farklı iki metal grubunun etkili bir şekilde ayrılmasını ve geri kazanılmasını sağlayacak bir gravite ayırıcısı tasarlamaktadır. Tasarlanan ayırıcı hem verimliliği hem de çevresel etkileri optimize etmek için mekanik prensiplerini kullanmaktadır. Tez hem teorik hem de deneysel yöntemleri içerir. İlk olarak, literatürdeki gravite ayırma teknolojileri detaylı olarak incelenmiştir. Ardından, farklı iki metal grubunun etkili bir şekilde ayrılması için özgün bir gravite ayırıcısı tasarlanmıştır. Son olarak, tasarımın uygulanabilirliği ve etkinliği deneysel olarak test edilmiştir. Bu çalışma doğrultusunda karışık bakır ve alüminyum parçalarının saatte bir ton kapasite ile ayrıştırılıp saf granür ham madde olarak işlenmeye gönderil duruma getirilmesi, tamamlanan tasarım doğrultusunda yılda yaklaşık 2000 ton atık halindeki ürün geri kazanılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study addresses the topic of“Design of a Gravity Separator for the recycling of Two Different Metal and Non-Metal groups”. While examining an important issue regarding sustainable recovery of metals, it also aims to reduce the environmental impact of waste. Gravity separation technology is used to separate different materials by using differences in density. This study designs a gravity separator that applies this principle to effectively separate and recover two different metal groups. The designed separator uses its mechanical principles to optimize both efficiency and environmental impacts. The thesis involves both theoretical and experimental methods. Firstly, existing gravity separation technologies in the literature have been examined in detail. Then, an original gravity separator has been designed for the effective separation of two different metal groups and simulations of this design have been carried out. Finally, the applicability and effectiveness of the design have been tested experimentally. In line with this study, the aim is to separate mixed copper and aluminum parts with a capacity of one ton per hour and send them for processing as pure granular raw material. Following the completed design, it is aimed to recover approximately 2000 tons of product in waste form per year.