Yılmazlığı yordamada akran ilişkileri ve öz şefkatin rolü
The role of peer relations and self compassion in predicting resilience
- Tez No: 923495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YÜKSEL ERDOGDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmanın temel amacı yılmazlık, akran ilişkileri ve öz şefkat arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmada nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Kartal ilçesinde öğrenim görmekte olan tüm lise öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Kartal ilçesinde öğrenim görmekte olan lise öğrencilerinden erişim sağlanan 497 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Yılmazlık Ölçeği, Öz-Şefkat Ölçeği ve Akran İlişkileri Ölçeklerinden yararlanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen puanların analizinde; frekans ve yüzdelikler, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, en yüksek yılmazlık düzeyi; 11.sınıf öğrencilerinde, tek kardeş olanlarda, baba eğitim seviyesi yüksek lisans ve üzeri olanlarda, aile geliri 9500 ve üzeri olanlar ve önceden travma yaşamamış bireylerde bulunmaktadır. En yüksek akran ilişkileri düzeyi; 12.sınıf öğrencilerinde ve kadınlarda görülmektedir. En yüksek öz şefkat düzeyi; 11.sınıf öğrencilerinde, erkeklerde ve önceden travma yaşamamış bireylerden oluşmaktadır. Pearson Korelasyon Analizi sonucuna göre, yılmazlıkla akran ilişkileri arasında pozitif yönlü düşük düzey, öz şefkatle yılmazlık arasında pozitif yönlü yüksek düzey ve öz şefkatle akran ilişkileri arasında ise pozitif yönlü düşük düzey ilişki olduğu hesaplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre akran ilişkileri ve öz şefkat yılmazlığı yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the relationship between resilience, peer relationships and self-compassion. In this study, the relational survey model, one of the quantitative research models, was used. The universe of the research consists of all high school students studying in Istanbul in the 2021-2022 academic year. The sample of the research consists of 497 students from high school students studying in Kartal district of Istanbul province. Resilience Scale, Self-Compassion Scale and Peer Relationship Scales were used to collect data. In the analysis of the scores obtained from the scales; frequencies and percentages, t test, one-way analysis of variance (ANOVA), pearson correlation and multiple regression analysis were used. According to the results of the study, the highest level of resilience; It consists of 11th grade students, single siblings, those with a father's education level of master's degree or higher, those with a family income of 9500 and above, and individuals who have not experienced trauma before. The highest level of peer relationships; It is seen in 12th grade students and women. The highest level of self-compassion; It consists of 11th grade students, boys and individuals who have not experienced trauma before. According to the results of Pearson Correlation Analysis, it was calculated that there was a low level of positive correlation between resilience and peer relations, a high level of positive correlation between self-compassion and resilience, and a low level of positive correlation between self-compassion and peer relations. According to the results of the research, peer relationships and self-compassion predict resilience.