Subfertil hastalarda bazı kan değerlerinin semenparametreleri üzerindeki etkisi
Effect of some blood values on semen parameters insubfertile patients
- Tez No: 923544
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma Mayıs 2024- Kasım 2024 tarihleri arasında ''Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Androloji Polikliniğine'' çocuk istemi ile başvuran subfertil erkek hastaların kan ve semen örnekleri incelenerek yapılmıştır. Çalışmaya subfertil hastalar dahil edilmiş, kontrol grubu olarak da üroloji polikliğine gelen 10 fertil erkek hasta olmak üzere toplam 56 birey değerlendirmeye alınmıştır. Bu çalışmada subfertilite tanısı konulmuş erkeklerde kandaki Ürik asit (ÜA), Magnezyum (Mg), Kalsiyum (Ca ), Çinko (Zn), Alfa Fetal Protein (AFP), Kolesterol, Trigliserid, HDL ve LDL değerleri ile FSH, LH, Testosteron, Prolaktin, Östradiol seviyelerine aynı zamanda hemogram inflamasyon parametreleri olan NLR, MER, PLR oranlarına bakılarak bu değerlerin semen parametreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmada subfertil grup ve kontrol grupları arasında farklılık gösterip göstermediğini test etmek için bağımsız örneklem t-testi uygulanmıştır. Ayrıca tanıtıcı istatistikler de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted by examining the blood and semen samples of subfertile male patients who applied to the“Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Andrology Polyclinic”with a desire to have children between May 2024 and November 2024. Subfertile patients were included in the study, and a total of 56 individuals were evaluated, including 10 fertile male patients who came to the urology polyclinic as the control group. In this study, the blood levels of Uric Acid (UA), Magnesium (Mg), Calcium (Ca), Zinc (Zn), Alpha Fetal Protein (AFP), Cholesterol, Triglyceride, HDL and LDL, FSH, LH, Testosterone, Prolactin, Estradiol levels, as well as hemogram inflammation parameters NLR, MER, PLR rates were examined and the effects of these values on semen parameters were examined. In the study, an independent sample t-test was applied to test whether there was a difference between the subfertile group and the control groups. In addition, descriptive statistics are presented.