Laktasyondaki assaf koyunlarının rasyonlarına çemen ve rezene tohumu ilavesinin süt verimi özelliklerine etkileri
Effects of supplemental feeding of fenugreek and fennel seeds on milk production properties in lactating assaf sheep
  1. Tez No: 923548
  2. Yazar: ÖMER BERK KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma laktasyondaki Assaf koyunlarının rasyonlarına çemen ve rezene tohumu ilavesinin süt verimi özelliklerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada toplam 120 baş Assaf ırkı koyun kullanılmış olup, hayvanlar beş farklı gruba ayrılmıştır. Hayvanlar işletmede kullanılan TMR rasyonu dikkate alınarak beslenmiş olup çemen ve rezene eklenen gruplarla kontrol grubu izokalorik ve izonitrojenik olarak dengelenmiştir. Hayvan başına günlük TMR'a ilave olarak grup 1'e 20 g çemen, grup 2'ye 20 g rezene, grup 3'e 10 g çemen+10 g rezene, grup 4'e 20 g çemen+20 g rezene verilmiş ve grup 5 ise çemen ve rezene verilmeyen kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deneme sağımların başlamasıyla başlatılmış ve laktasyon boyunca hayvanlar kuruya çıkana kadar devam ettirilmiştir. Denemede hayvanların günlük yem tüketimleri, deneme başı ve sonu canlı ağırlıkları ile meme özellikleri, günlük ortalama süt verimleri, pazarlanabilir süt verimi, sütteki toplam kuru madde miktarı, yağ oranı, protein oranı, pH, sütte somatik hücre sayısı belirlenmiştir. Süt kontrolleri deneme başında başlatılarak hayvanlar kuruya çıkana kadar 14 gün ara ile tekrarlanmıştır. Günlük ortalama süt verimleri ve laktasyon süt verimleri 1. gruptan 5. gruba sırasıyla 2.191 ve 468.44 l; 2.256 ve 482.04 l; 2.188 ve 467.96 l; 2.333 ve 497.76 l; 1.880 ve 403.14 l olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of fenugreek and fennel seed supplementation on milk yield characteristics of lactating Assaf sheep. A total of 120 Assaf sheep were used in the study and the animals were divided into five different groups. The animals were fed according to the TMR ration used in the farm and the groups with fenugreek and fennel were balanced isocalorically and isonitrogenically with the control group. In addition to the daily TMR per animal, group 1 was given 20 g of fenugreek, group 2 was given 20 g of fennel, group 3 was given 10 g of fenugreek+10 g of fennel, group 4 was given 20 g of fenugreek+20 g of fennel and group 5 was determined as the control group which was not given fenugreek or fennel. The experiment was started with the beginning of milking and continued throughout the lactation until the animals dried off. In the experiment, daily feed consumption of animals, live weights at the beginning and end of the experiment, udder characteristics, daily average milk yield, marketable milk yield, total dry matter in milk, fat content, protein content, pH, somatic cell count in milk were determined. Milk controls were started at the beginning of the experiment and repeated at 14-day intervals until the animals were dry. Daily average milk yields and lactation milk yields were found to be 2.191 and 468.44 l; 2.256 and 482.04 l; 2.188 and 467.96 l; 2.333 and 497.76 l; 1.880 and 403.14 l from group 1 to group 5, respectively.