Özgül öğrenme bozukluğu (ÖÖB) tanısı almış çocuklarda sosyal bilişe klinik belirtiler, yürütücü işlevler ve dil gelişiminin etkisi
The effect of clinical symptoms, executive functions and language development on social cognition in children diagnosed with specific learning disorder (SLD)
- Tez No: 923550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN CEVHER BİNİCİ, DOÇ. DR. AYŞE KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Giriş: Özgül Öğrenme Bozukluğu (ÖÖB), akademik alanda güçlüklerle karakterize nörogelişimsel bir bozukluk olarak tanımlansa da çocuk ve ergenlerin akran ve aile ilişkilerinde yaşadıkları sosyal güçlükler klinik olarak odak noktası olabilecek düzeydedir. Sosyal alanda uyum sağlamak, yeterli sosyal biliş becerisine sahip olmayı gerektirir. ÖÖB'de sosyal bilişi değerlendiren çalışma sayısı oldukça sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, okul çağındaki çocukların sosyal biliş becerilerini ve bunu yordayan klinik değişkenleri, homojen bir tanı grubuyla ve çoklu sosyal biliş testi kullanarak belirlemektir. Yöntem: ÖÖB tanılı 51 çocuk ve herhangi bir psikiyatrik tanısı olmayan 47 sağlıklı çocuk çalışmaya alındı. ÖÖB'nin teşhisi, standart bir teşhis süreci kullanılarak yapıldı. Ek tanıları dışlamak için tüm olgularda K-SADS-PL kullanıldı. Tüm olgulara Zihin Kuramı (ZK) 1. ve 2. Düzey Yanlış İnanç Görevleri, İma Testi, Gaf Testi, DANVA2, Peabody Resim Kelime Testi ve YİYDDE ebeveyn formu uygulandı. Normalliği kontrol etmek için Kolmogorov-Smirnov testi kullanıldı. Bağımsız grupları karşılaştırmak için bağımsız örneklem t-testi veya Mann Whitney U testi kullanıldı; tanımlayıcı istatistikler ise ortalama±standart sapma veya medyan (minimum-maksimum) olarak gösterildi. Vaka risk faktörlerini göstermek için ikili lojistik regresyon analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Eventhough Specific Learning Disorder(SLD) is defined as a neurodevelopmental disorder characterized by difficulties in the academic field, the difficulties in the social field that these children experience in their peer and family relationships are at a level that can be the focus of clinical attention. The aim of this study is to determine the clinical variables that predict social cognition skills and social failure in school-aged individuals using multiple social cognition tests with a homogeneous diagnosis group. Methods: Fifty one children with a diagnosis of SLD and 47 healthy children without any psychiatric diagnosis, were included in the study. K-SADS-PL was used in all cases to exclude additional diagnoses. Theory of Mind(ToM) False Belief Tasks, Hinting and Faux-Pas Task, DANVA2, Peabody Picture Vocabulary Test, BRIEF were applied to all cases. The Kolmogorov-Smirnov test was used to check normality. Independent samples t-test or Mann Whitney U test was used to compare independent groups. Binary logistic regression analysis was applied to show risk factors of case.