Ülkemizde bulunan SGLT-2 inhibitörlerinin polisitemi ile ilişkisi
The relationship between sodium glucose cotransporter-2 inhibitors and polycythaemia in Türkiye
  1. Tez No: 923555
  2. Yazar: AYŞE GÜL GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada, tip 2 diyabet mellitus (T2DM) tanısı alıp tedavilerine sodyum glukoz taşıyıcısı-2 inhibitörleri (SGLT-2i) eklenen hastalarda yan etki olarak hemoglobin (HG) ve hematokrit (HCT) değerlerindeki artışı, polisitemi ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Yöntem: Bu araştırma Haziran/2021-Nisan/2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniklerine başvuran 18 yaş üzeri kadın ve erkek hastalardan T2DM olan ve SGLT-2 inhibitörü kullanan hastalar alındı. Hastaların istenmiş olan 0, 3, 6, 12 ve 18. aylarında HG ve HCT seviyeleri değerlendirildi. Kontrol grubu olarak da yaş ve cinsiyet uyumlu ötiroid-tiroid nodülü nedeniyle başvuran hastaların 0 ve 12. aylardaki HG (HG12) ve HCT (HCT12) değerleri tetkikleri incelendi. Hastanemiz HCT için üst sınır referans değer aralığı kadınlarda %44,5, erkeklerde %50, Dünya Sağlık Örgütüne göre (DSÖ) HCT üst sınır referans değer aralığı erkeklerde %49, kadınlarda %48 olarak belirlenmiştir. Bulgular: Hasta grubunda 509 (kadın: 287, erkek: 222), kontrol grubunda 510 (kadın: 273, erkek: 237, p = 0,36) çalışma kriterlerine uygun birey saptandı.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Sodium Glucose Cotransporter-2 Inhibitors and Polycythaemia in Türkiye, Aim: In this study, we aimed to investigate the increase in haemoglobin (HG) and haematocrit (HCT) values as a side effect in patients diagnosed with Type 2 diabetes mellitus (T2DM) and treated with sodium glucose cotransporter-2 inhibitors (SGLT-2i) and its relation with polycythaemia. Methods: In this study, patients with T2DM and SGLT-2 inhibitor use were included among male and female patients over 18 years of age who applied to the Endocrinology and Metabolic Diseases outpatient clinics of Health Sciences University Bursa High Speciality Training and Research Hospital between June 2021 and April 2024. HG and HCT levels were evaluated at 0, 3, 6, 12 and 18 months. As a control group, HG and HCT levels at 0 and 12 (HG12, HCT12) months were analysed in age- and sex-matched euthyroid-thyroid nodule patients. The upper reference value range for HCT in our institution is 44.5% in female patients and 50% in male patients. The upper reference value range for HCT according to the World Health Organisation (WHO) is 49% in male patients and 48% in female patients. Results: There were 509 individuals (female: 287, male: 222) in the patient group and 510 individuals (female: 273, male: 237, p = 0.36) in the control group. The mean age was 58.35±10.10 years in the patient group and 51.64±12.50 years in the control group (p< 0.001). A statistically significant increase was observed in both HG and HCT values in the patient group compared to the control group during the 12-month follow-up period respectively; p=0.046, p=0.03). In female participants, the increase in HCT values was more pronounced.