Neutro grup ve uygulamaları
Neutro group and applications
  1. Tez No: 923568
  2. Yazar: ZEKERİYE SİAYVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Florentin Smarandache, 2019 yılında Nötrosofide yeni araştırma alanları olarakNeutroYapılar ve AntiYapılar adını verdiği kavramları tanıtmıştır. Smarandache, son zamanlarda NeutroCabir ve AntiCabir kavramlarını da tanıtmıştır. Daha sonra Smarandache,KısmiCabir, Evrensel Cabir, Etki Cabirleri ve Boole'un Kısmi Cabirını inceleyerek,NeutroCabirlerin Kısmi Cabirlerin genelleştirilmesi olduğunu göstermiştir. Agboola ve arkadaşları ise NeutroCabir ve AntiCabir kavramlarını klasik sayı sistemleri N, Z,Q, R ve C bağlamında incelemiştir. Smarandache'ın NeutroGrupkavramına yaptığı atıf, bu çalışmanın yazılmasına ilham vermiştir. Bu tezte, İlk bölümünde Nötrosofik kümeler, Klasik Cebir, Neutro Cebir, Klasik Grup ve Neutro Grup gibi konulara odaklanmıştır. İkinci bölümünde bu temel kavramlardan bahsedilmiş,NeutroBirleşme özelliği , NeutroBirim elemanın varlığı ve NeutroTers elemanın varlığı olmak üzere üç NeutroAksiyom dikkate alınarak NeutroGrup kavramı resmi olarak sunulmaktadır. Üçüncü bölümünde, Neutro Grup kavramı üç NeutroAksiyom temel alınarak tanımlanmış ve bu yapının özellikleri incelenmiştir. Dördüncü Bölüm:Bu bölümde, tezdeki son çalışmalar kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Özellikle, homomorfizmalar ve izomorfizmalar incelenmiş ve bunların temel tanımları, özellikleri ve örnekleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In 2019, Florentin Smarandache introduced the concepts of NeutroStructures and AntiStructures as new research areas within Neutrosophy. Recently, Smarandache has also introduced the concepts of NeutroAlgebra and AntiAlgebra. Subsequently, Smarandache has examined Partial Algebras, Universal Algebras, Impact Algebras, and Boolean Partial Algebras, demonstrating that NeutroAlgebras are a generalization of Partial Algebras. Agboola and colleagues have examined the concepts of NeutroAlgebra and AntiAlgebra within the context of classical number systems N, Z, Q, R, and C. Smarandache's reference to the concept of NeutroGroup inspired the writing of this thesis.In this thesis, the first chapter focuses on topics such as Neutrosophic sets, Classical Algebra, Neutro Algebra, Classical Group, and Neutro Group. The second chapter discusses these fundamental concepts and formally presents the concept of NeutroGroup by considering three NeutroAxioms: NeutroAssociativity, the existence of a NeutroNeutral Element, and the existence of a NeutroInverse Element. The third chapter defines the concept of NeutroGroup based on these three NeutroAxioms and examines the properties of this structure.The fourth chapter comprehensively addresses the final studies in the thesis. In particular, it examines homomorphisms and isomorphisms, presenting their basic definitions, properties, and examples.