Erişkin yoğun bakım ünitesinde kör, ultrasonografi ve bronkoskopi ile perkütan dilatasyonel trakeostomi yöntemlerinin retrospektif karşılaştırılması
A retrospective comparison of blind, ultrasonography and bronchoscopy with percutaneous dilatational tracheostomy in an adult intensive care unit
- Tez No: 923569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH SEVDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Trakeostomi, genellikle Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YBÜ'de) takip edilen ve uzun süreli mekanik ventilasyon gerektiren hastalar için stabil bir havayolu desteği sağlayarak uzamış translaringeal entübasyonun yol açtığı hasarı sınırlamak amacıyla kullanılan cerrahi bir işlemdir. Bu çalışmanın amacı solunum yetmezliği nedeniyle erişkin yoğun bakımda takip edilirken perkütan dilatasyonel trakeostomi açılmış hastalarda seçilen yönteme göre (kör, ultrasonografi kılavuzluğu ve bronkoskopi kılavuzluğu olmak üzere) gelişen komplikasyonları, enfeksiyon varlığını, morbidite ve mortalite gelişimini karşılaştırmak, böylece komplikasyonları en aza indirmek için uygun hasta tipinde uygun trakeostomi yöntemi seçimine imkan tanımaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan; tek merkezli, geriye dönük, tanımlayıcı tipteolan bu araştırmanın verileri Aralık 2013–Aralık 2023 tarihleri arasında Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi'nde perkütan dilatasyonel trakeostomi açılan, 18 yaş ve üzeri olan 254 hastadan elde edilmiştir. Gruplar fiberoptik bronkoskopi kullanılan (Grup A), ultrasonografi kullanılan (Grup B) ve cihaz kullanılmadan kör teknikle perkütan trakeostomi açılanlar (Grup C) olarak belirlenmiştir. Bu üç gruptaki hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi (APACHE II skoru), Ardışık Organ Yetmezliği Değerlendirme Skoru (SOFA skoru)), ve prosedüre ilişkin verileri (yoğun bakım yatış nedeni ve kronik hastalıkları, mekanik ventilasyon süresi, trakeostominin yoğun bakıma yatışın kaçıncı gününde açıldığı, trakeostomi sonrası mekanik ventilatördekalış süresi (gün), yoğun bakımda yatış süresi (gün), hastanede yatış süresi (gün)), gelişen komplikasyonlar (hemoraji, trakeoösefagial rüptür, aspirasyon pnömonisi, ciltaltı amfizem, pnömotoraks, pnömomediastinum, kardiyak arrest), hemodinamik verileri (ortalama arter basıncı (mmHg), kalp tepe atımı (dk), ateş (°C) ile laboratuar verileri (hemoglobin (g/dl), trombosit sayısı (x10³/UI), lökosit sayısı (mm³), CRP (mg/L), prokalsitonin (ng/ml), trakeal kültürü), enfeksiyon varlığı, taburculuk (ev tipi ventilatöre bağımlı/değil, dekanüle/değil) ve mortalite sebepleri (çoklu organ yetmezliği, septisemi, hemoraji, akciğer problemi) kaydedilmiştir. BULGULAR: İkiyüzellidört hastanın %62,2'sinin erkek, %37,8'inin kadın olduğu görüldü. Hastaların yaş ortalaması 64,5±16,56 idi. Bu hastalar arasında birincil yoğun bakım yatış nedeninin en sık postoperatif takip, ikinci sıklıkta sepsis olduğu görüldü. Hastaların trakeostomi açılmadan önce entübe kaldığı gün sayısı ortalama 16,4±8,10'tür. Hastanede ortalama yatış süresi bronkoskopi grubunda 74,8±68,35 gün, ultrasonografi grubunda 73,8±49,14, kör teknik grubunda ise 52,3±26,8 gündür. Yoğun bakımda ortalama kalış süresi ise bronkoskopi grubunda 65,9±66,89, ultrasonografi grubunda 55±32,70, kör teknik grubunda 43,2±25,04 gündür. Trakeostomilerin%46,5'i bronkoskopi kılavuzluğunda, %19,70'i ultrasonografi kılavuzluğunda, %33,90'ı kör yöntem ile açılmıştır. Hastaların yoğun bakım yatış nedeninin perkütan dilatasyonel trakeostomi yönteminin seçimi üzerine etkili olduğu saptanmıştır. Yine kör teknik uygulanan grupta yoğun bakım süreci ve sonrasındaki mortalite oranı istatistiksel olarak yüksek bulunmuştur. Seçilen trakeostomi yönteminin işlem sonrası komplikasyonlar üzerine anlamlı etkisi olduğu görülmüştür. Kör yöntemde total komplikasyon oranı artarken, ultrasonografi kılavuzluğunda açılan trakeostomilerde kanama oranının daha düşük olduğu saptanmıştır. Ultrasonografi kılavuzluğunda açılan trakeostomiler, taburculuk ve sağkalım oranları açısından diğer iki gruba göre (istatistiksel olarak anlamlı) yüksek bulunmuştur. SONUÇ: Yardımcı cihaz olarak ultrasonogafi veya bronkoskopi kullanımı ya da kör teknik uygulanması arasında komplikasyonları önlemek açısından önemli bir fark saptanmıştır. Kör teknikte total komplikasyon ve mortalite oranının yüksek olduğu saptanmıştır. Ultrasonografi kullanımında taburculuk ve sağkalım oranı yüksek bulunmuştur. Bu durumda yoğun bakımda trakeostomi açılacak hastalarda primer yatış nedeni, ek hastalıkları, klinik ve laboratuvar değerleri birlikte değerlendirilerek mortalite riski yüksek olan hastalarda ultrasonografi kullanımı uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM:Tracheostomy is a surgical procedure that is usually used to limit the damage caused by prolonged translaryngeal intubation by providing stable airway support for patients who require long-term mechanical ventilation and are followed in the Adult Intensive Care Unit (ICU). The aim of this study was to compare the complications, presence of infection, morbidity and mortality developments in patients who underwent percutaneous dilatational tracheostomy while being followed in the adult intensive care unit due to respiratory failure, according to the selected method (blind, ultrasonography-guided and bronchoscopy-guided), thus allowing the selection of the appropriate tracheostomy method for the appropriate patient type in order to minimize complications. MATERIALS AND METHODS:The data of this single-center, retrospective, descriptive study conducted at the Istanbul Bagcilar Education and Research Hospital of the Health Sciences University were obtained from 254 patients aged 18 years and over who underwent percutaneous dilatational tracheostomy in the Adult Intensive Care Unit between December 2013 and December 2023. The groups were determined as those who underwent fiberoptic bronchoscopy (Group A), those who underwent ultrasonography (Group B), and those who underwent percutaneous tracheostomy with a blind technique without the use of a device (Group C). Demographic characteristics of the patients in these three groups (age, gender, Acute Physiology and Chronic Health Evaluation (APACHE II score), Sequential Organ Failure Assessment Score (SOFA score)), and procedural data (reason for intensive care admission and chronic diseases, duration of mechanical ventilation, on which day of intensive care admission the tracheostomy was opened, duration of mechanical ventilation after tracheostomy (days), duration of intensive care stay (days), duration of hospital stay (days)), complications (hemorrhage, tracheoesophageal rupture, aspiration pneumonia, subcutaneous emphysema, pneumothorax, pneumomediastinum, cardiac arrest), hemodynamic data (mean arterial pressure (mmHg), heart rate (min), fever (°C) and laboratory data (hemoglobin (g/dl), platelet count (x10³/UI), leukocyte count (mm³), CRP (mg/L), procalcitonin (ng/ml), tracheal culture), presence of infection, discharge (dependant/not on home ventilator, decannulated/not) and causes of mortality (multiple organ failure, septicemia, hemorrhage, lung problem) were recorded. RESULTS:Of the 254 patients, 62.2% were male and 37.8% were female. The mean age of the patients was 64.5±16.56. Among these patients, the most common reason for admission to the intensive care unit was postoperative follow-up, followed by sepsis. The mean number of days that patients were intubated before tracheostomy was 16.4±8.10. The mean hospital stay was 74.8±68.35 days in the bronchoscopy group, 73.8±49.14 days in the ultrasonography group, and 52.3±26.8 days in the blind technique group. The mean length of stay in the intensive care unit was 65.9±66.89 days in the bronchoscopy group, 55±32.70 days in the ultrasonography group, and 43.2±25.04 days in the blind technique group. 46.5% of tracheostomies were opened under bronchoscopy guidance, 19.70% under ultrasound guidance, and 33.90% with the blind method. It was determined that the reason for the patients' intensive care admission had an effect on the selection of the percutaneous dilatational tracheostomy method. Again, the mortality rate during and after the intensive care period was found to be statistically high in the group where the blind technique was applied. It was observed that the selected tracheostomy method had a significant effect on post-procedure complications. While the total complication rate increased in the blind method, it was found that the bleeding rate was lower in tracheostomies opened under ultrasound guidance. Tracheostomies opened under ultrasound guidance were found to be higher (statistically significant) than the other two groups in terms of discharge and survival rates. CONCLUSIONS:A significant difference was found between the use of ultrasonography or bronchoscopy as an auxiliary device or the blind technique in terms of preventing complications. It was found that the total complication and mortality rate was high in the blind technique. In this case, the primary reason for admission, additional diseases, clinical and laboratory values of patients who will undergo tracheostomy in the intensive care unit will be evaluated together and the use of ultrasonography will be appropriate in patients with a high mortality risk.