Küçük ruminant vebası virusu ile enfekte koyunların ağız mukozası, dil ve akciğer epitelinde 3βHSD, 11βHSD ve aromataz enzim ekspresyonlarının incelenmesi
Investigation of 3βhsd, 11βHSD and aromatase enzyme expressions in oral mucosa, tongue and lung epithelium of sheep infected with peste des petits ruminants virus
- Tez No: 923579
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YARIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Sunulan proje koyunlarda küçük ruminant vebası (PPR) hastalığında dil, dudak ve akciğer epitelinde şekillenen lezyonlarda steroidojenik hormon sentez mekanizmasında yer alan 3βHSD, 11βHSD ve aromataz enzim ekspresyonlarındaki değişimlerin belirlenmesini ortaya koymak üzere planlandı. Bu amaçla immunohistokimyasal boyama yöntemi ile steroidojenik enzimlerin ekspresyonları tespit edilerek hasarlı epitel bölgelerinde de novo olarak sentezlenen steroid hormonların varlığının ortaya konulması hedeflendi. Yöntem: Çalışmada 20 adet PPR virusu ile enfekte, 10 adet sağlıklı koyuna ait akciğer, dil ve dudak dokusu kullanıldı (PPR grubu ve kontrol grubu). Her iki gruba ait doku örnekleri histokimyasal yöntem ile incelenerek organlara ait lezyonlar skorlandı. PPR hastalığında 3βHSD, 11βHSD ve aromataz enzimlerinin ekspresyonları immunohistokimyasal yöntemle belirlenerek, gruplara ait değerlendirme skorlarının ilişkileri istatistiki olarak ortaya konuldu. Bulgular: PPR hastalığına sahip dokuların immunohistokimyasal incelenmesi sonucu 3βHSD, 11βHSD ve aromataz enzimlerinin her üçünde akciğer, dil ve dudak dokularında immunopozitiflik ortalamasının PPR grubunun kontrol grubuna göre istatistiki olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlendi. Akciğer dokusunda; 3βHSD ve 11βHSD enziminin immunopozitifliğinin anlamlı bir korelasyon gösterdiği belirlendi. Dil dokusunda; her üç enzimin de epitelyal nekroz skorunun korelasyonunun anlamlı olduğu, özellikle 11βHSD enziminin histolojik değerlendirme ve epitelyal nekroz skoru arası korelasyonunun yüksek oranda olduğu belirlendi. Dudak dokusunda; her üç enzimin de epitelyal nekroz skorunun korelasyonunun anlamlı olduğu, aynı şekilde 11βHSD enziminin histolojik değerlendirme ve epitelyal nekroz skoru arası korelasyonunun diğer enzimlere göre daha yüksek oranda olduğu belirlendi. Sonuç: PPR hastalığında meydana gelen epitelyal hasarda incelenen enzimlerin dokulardaki ekspresyonları ortaya konulmuş olsa da steroidal enzimler ve ilişkili hormonlarla ilgili epitel proliferasyonuna ilişkin çalışmalar çok sınırlı olup, viral hastalıklarda ise neredeyse hiç çalışma olmaması nedeniyle literatüre önemli bir bilimsel katkı sağlandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The present project was planned to determine the changes in the expression of 3βHSD, 11βHSD and aromatase enzymes involved in the steroidogenic hormone synthesis mechanism in lesions formed in the tongue, lips and lung epithelium in small ruminant plague (PPR) disease in sheep. For this purpose, it was aimed to reveal the presence of steroid hormones synthesized de novo in the damaged epithelial regions by determining the expressions of steroidogenic enzymes with immunohistochemical staining method. Methods: Lung, tongue and lip tissues of 20 PPR virus-infected and 10 healthy sheep were used in the study (PPR group and control group). Tissue samples of both groups were examined by histochemical method and lesions of the organs were scored. The expressions of 3βHSD, 11βHSD and aromatase enzymes in PPR disease were determined by immunohistochemical method and the relationships of the evaluation scores of the groups were statistically revealed. Results: As a result of immunohistochemical examination of the tissues with PPR disease, it was determined that the mean immunopositivity of 3βHSD, 11βHSD and all three aromatase enzymes in lung, tongue and lip tissues was statistically significantly higher in the PPR group compared to the control group. In lung tissue, immunopositivity of 3βHSD and 11βHSD enzymes showed a significant correlation. In tongue tissue; the correlation of all three enzymes with epithelial necrosis score was significant, especially 11βHSD enzyme was highly correlated with histologic evaluation and epithelial necrosis score. In lip tissue, the correlation of epithelial necrosis score of all three enzymes was significant, and the correlation of 11βHSD enzyme between histologic evaluation and epithelial necrosis score was higher than the other enzymes. Conclusion: Although the expression of the enzymes examined in tissues in epithelial damage occurring in PPR disease has been revealed, studies on epithelial proliferation related to steroidal enzymes and related hormones are very limited, and there are almost no studies in viral diseases, it is thought that an important scientific contribution to the literature has been provided.