İnmeli hastalarda oyun temelli rehabilitasyon yaklaşımının etkinliği ve aktivite performansındaki değişimi etkileyen faktörlerin incelenmesi
The effectiveness of game-based rehabilitation approach and investigation of the factors affecting changes in activity performance in stroke patients
  1. Tez No: 923580
  2. Yazar: FUNDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MANOLYA ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, inme geçiren bireylerde oyun temelli rehabilitasyonun etkinliğini ve aktivite performansı üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla tek grupta, ön test son test, deneysel ve kesitsel tasarımda yapıldı. Çalışmaya ortalama yaşları 65,09 ± 12,05 yıl ve inme süresi ortalama 2,18 ± 2,12 ay olan 34 inme hastası dahil edildi. İnmeli hastalar 8 hafta, haftada 6 gün konvansiyonel tedavi ve oyun temelli rehabilitasyon programını içeren oyun temelli rehabilitasyon programına alındı. Oyun temelli rehabilitasyon programından önce ve sonra hastaların aktivite performansı; Kanada Aktivite Performans Ölçeği (KAPÖ), denge düzeyi; Berg Denge Ölçeği (BDÖ), yaşam kalitesi; İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (İÖYKÖ), üst ekstremite performansı; Frenchay Kol Testi (FKT), kognitif durum; Mini Mental Durum Testi (MMDT), depresyon düzeyi; Beck Depresyon Skalası (BDS), günlük yaşam aktiviteleri; Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ) kullanılarak değerlendirildi. KAPÖ puanındaki değişimi etkileyen faktörler, sosyodemografik ve klinik özellikler kullanılarak Bağımsız Örneklem t Test istatistiksel analiz yöntemi ile belirlendi. Çalışmamızın sonucunda, oyun temelli rehabilitasyon sonrası inmeli hastalarda KAPÖ memnuniyet ve performans alt boyutlarında, BDÖ, İÖYKÖ tüm alt parametreleri, BDS, FKT, MMDT ve FBÖ skorunda istatistiksel olarak anlamlı artış tespit edildi (p0,05). KAPÖ memnuniyet alt boyutu eğitim öncesi skoru ile yaş arasında (r=0,402 p=0,019) pozitif orta düzeyde ilişki saptandı. Bu bulgular ışında oyun temelli rehabilitasyon sonrası inme geçiren bireylerde aktivite performansı, denge, kognitif durum, günlük yaşam aktiviteleri, üst ekstremite performansı ve yaşam kalitesi düzeyinde artış belirlenirken, depresyon düzeyinde azalma belirlendi. Oyun temelli rehabilitasyon sonrası aktivite performasındaki değişimi sosyodemografik ve klinik özelliklerin etkilemediği ve ileri yaşın aktivite perfomansındaki memnuniyeti arttırdığı tespit edildi. Sonuç olarak, oyun temelli rehabilitasyonun inmeli hastalarda hastalık etkisini azaltarak, biyopsikososyal açıdan gelişmeler sağladığı görülmektedir. Çalışmamızın sonuçlarının, inmeli hastalarda oyun temelli rehabilitasyonun klinik uygulamalarına yönelik standart protokollerin geliştirilmesine yön vereceği ve literatüre katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with a single-group, pretest-posttest, experimental, and cross-sectional design to investigate the effectiveness of game-based rehabilitation and its impact on activity performance in individuals who experienced a stroke. A total of 34 stroke patients with a mean age of 65.09 ± 12.05 years and an average stroke duration of 2.18 ± 2.12 months were included in the study. Stroke patients participated in a game-based rehabilitation program that incorporated conventional therapy and game-based rehabilitation for 8 weeks, 6 days a week. Activity performance was assessed using the Canadian Occupational Performance Measure (COPM), balance level with the Berg Balance Scale (BBS), quality of life with the Stroke-Specific Quality of Life Scale (SSQOL), upper extremity performance with the Frenchay Arm Test (FAT), cognitive status with the Mini-Mental State Examination (MMSE), depression level with the Beck Depression Inventory (BDI), and daily living activities with the Functional Independence Measure (FIM) before and after the game-based rehabilitation program. Factors affecting changes in COPM scores were determined using sociodemographic and clinical characteristics through the Independent Samples t-test statistical analysis method. As a result of our study, statistically significant increases were observed in the COPM satisfaction and performance subscales, BBS, all SSQOL sub-parameters, BDI, FAT, MMSE, and FIM scores in stroke patients after game-based rehabilitation (p0.05). A positive moderate correlation was found between the pre-training score of the COPM satisfaction subscale and age (r=0.402, p=0.019). In light of these findings, it was determined that there was an increase in activity performance, balance, cognitive status, daily living activities, upper extremity performance, and quality of life, while there was a decrease in depression levels after game-based rehabilitation individuals who experienced a stroke. It was also identified that sociodemographic and clinical characteristics did not affect changes in activity performance after game-based rehabilitation and older age was associated with increased satisfaction with activity performance. In conclusion, it can be shown that game-based rehabilitation reduces the impact of the disease, and provides improvement in terms of biopsychosocial in stroke patients. We believe that the findings of our study will guide the development of standard protocols for clinical applications of game-based rehabilitation in stroke patients and contribute to the literature.