İnmeli hastalarda üst ekstremite rehabilitasyonunda kinect oyun teknolojisinin etkinliği
Effectiveness of kinect gaming technology in rehabilitation of stroke patients with hemiplegic upper extremity
  1. Tez No: 501420
  2. Yazar: HALİME ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER MURAT ULAŞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Geleneksel rehabilitasyon yöntemlerinin faydaları sınırlı kalabilir ve hastalar tedavi için motivasyonlarını kaybedebilir. SG rehabilitasyonu, yeni bir tedavi yöntemi olarak rehabilitasyon programının yararlarını geliştirebilir, hastaların motivasyonlarını ve tedaviye bağlılığını artırabilir. Bu tez çalışmasının amacı üst ekstremitede motor yetersizliği bulunan inmeli hastaların rehabilitasyonunda Kinect oyun sistemi ile SG'nin etkinliğini araştırmaktır. Çalışmaya Brunnstrom evresi kol ve el için 3 ve üzeri olan toplam 27 hasta alındı. Hastalar 2 tedavi gruba randomize edildi: Grup 1 (14 hasta) 30 seans geleneksel rehabilitasyona ek olarak SG eğitimine, grup 2 (13 hasta) ise kontrol grubu olarak sadece geleneksel rehabilitasyona alındı. SG, tennis, golf, bowling, boks, dart ve fruit ninja oyunlarından oluşmaktaydı. Demografik veriler, Brunnstrom ve spastisite evreleri, FAS, FBÖ, WMFT, FMA skorları kaydedildi. Tedavi memnuniyeti VAS ve tedavi memnuniyet anketi ile değerlendirildi. Başlangıçta, hasta özelliklerinde anlamlı farklılık yoktu. Tedavi sonrası, grup 1 de değerlendirilen tüm parametrelerde istatistiksel anlamlı düzelme mevcuttu. Grup 2 de ise Brunnstrom el ve alt ekstremite evrelerindeki, spastisite el bilek ve parmak skorundaki iyileşmeler anlamlı değere ulaşmadı. Tedavi sonrası, FAS, FBÖ kendine bakım, FBÖ toplam skorları grup 1'de anlamlı derecede yüksek bulundu. Birinci gruptaki hastalar tedaviden daha memnundu. İnmeli hastalarda geleneksel rehabilitasyona eklenen SG eğitiminin günlük yaşam aktivitelerinde ve ambulasyonda başarısını bildirdik. SG eğitimi, tekrarlayan görev odaklı eğitim, zenginleştirilmiş ortam ve gerçek hareketleri taklit etme fırsatı sağlaması gibi birçok avantaja sahiptir. Bu çalışmada öncelikle üst ekstremiteye odaklandık, bununla birlikte aynı zamanda alt ekstremite fonksiyonlarında iyileşmeler tespit ettik.
Özet (Çeviri)
The benefits of conventional rehabilitation methods may be limited and patients may loss their motivation for treatment. Virtual reality rehabilitation, as a new treatment method may improve the benefits of rehabilitation program, increase the motivation and adherence of the patients to the treatment. The aim of this study is to evaluate the adjunctive role of virtual reality with Kinect gaming system in rehabilitation of stroke patients having motor impairment in upper extremities. Totally 27 stroke patients with Brunnstrom stage 3 or higher for arm and hand were included in the study. The patients were randomly divided into two treatment groups: Group 1 (14 patients) 30 sessions of conventional rehabilitation plus virtual reality training and group 2 (13 patients) received conventional rehabilitation alone as the control group. Virtual reality included, tennis, golf, bowling, boxing, dart and fruit-ninja games. Demographic data, Brunnstrom and spasticity stages, functional ambulation classification, functional independence measure, Wolf Motor Function Test and Fugl Meyer upper limb assessment scores were recorded. Treatment satisfaction was assessed by VAS and treatment satisfaction questionnaire. Initially, there was no significant differences in patient characteristics. After treatment, there were significant improvements in all parameters assessed in Group 1. In Group 2, the improvements in Brunnstrom hand and lower extremity stages, wrist and finger spasticity did not reach a significant value. Post-treatment, functional ambulation classification, functional independence measure self care, functional independence measure total scores were significantly higher in group 1. Patients in first group were more satisfied. We report successful integration of virtual reality training in conventional rehabilitation program on the activities of daily living and ambulation for stroke patients. Virtual reality has several advantages such as providing repetitive task-specific training, an enriched environment and opportunity to simulate real-world activities. In this study, we primarily focused on upper extremity, however, we detected higher improvements in lower extremity functions, also.