Akut tüm vücut vibrasyon ve flexi-bar antrenmanlarının izokinetik omuz internal ve eksternal rotasyon kuvvetine etkisi
The effect of acute whole body vibration and flexi-bar training on isokinetic shoulder internal and external rotation strength
- Tez No: 923585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmanın amacı, Eskişehir Teknik Üniversitesi Kadın Hentbol Takımı sporcularında akut tüm vücut vibrasyon (TVV) ve Flexi-bar antrenmanlarının izokinetik omuz internal ve eksternal rotasyon kuvvetine etkileri incelenmiştir. Çalışmaya, son altı ayda omurga veya ekstremite problemi yaşamamış 16 kadın sporcu katılmıştır. Veriler SPSS 23 kullanılarak analiz edilmiş ve tek yönlü tekrarlı ölçümler ANOVA testi uygulanmıştır. Araştırmada dört farklı antrenman protokolü uygulanmıştır. Birinci gün vibrasyonsuz platformda antrenman yapılmış, ikinci gün Power Plate cihazında 30 Hz 4 mm düşük vibrasyonda, üçüncü gün ise 50 Hz 4 mm yüksek vibrasyonda modifiye şınav pozisyonunda gerçekleştirilmiştir. Dördüncü gün Flexi-bar ile vibrasyon protokolü uygulanmıştır. Bu protokolde, katılımcıların alt ektremiteleri izole edilerek her biri 30 saniyelik altı set ve setler arasında 30 saniye dinlenme uygulanmıştır. Omuz rotator cuff kaslarının gücü izokinetik dinamometre ile 60 ve 180°/sn hızlarda uygulama öncesi ve hemen sonrası ölçülmüştür. Bulgular, 30 Hz TVV uygulamasının omuz iç rotasyon kaslarında ortalama kuvvet azalttığını (p = 0.043), 50 Hz TVV'nin maksimum tork ve ortalama kuvveti düşürdüğünü (p = 0.022, p = 0.026) göstermiştir. Flexi-bar egzersizlerinin omuz dış rotasyon kaslarının maksimum tork (p = 0.007), tekrar başına iş (p = 0.006) ve ortalama kuvvet (p = 0.004) değerlerini olumsuz etkilediği bulunmuştur. Sonuç olarak, TVV (30 Hz ve 50 Hz 4 mm) ve Flexi-bar uygulamalarının internal rotator kaslarında anlamlı kuvvet düşüşüne neden olduğu ve TVV uygulamalarının flexi-bar uygulamasına göre eksternal rotator kasları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of acute whole body vibration (TVV) and Flexi-bar training on isokinetic shoulder internal and external rotation strength in Eskişehir Technical University Women's Handball Team athletes. Sixteen female athletes who had no spine or extremity problems in the last six months participated in the study. The data were analysed using SPSS 23 and one-way repeated measures ANOVA test was applied. Four different training protocols were applied in the study. On the first day, training was performed on the platform without vibration, on the second day at 30 Hz 4 mm low vibration and on the third day at 50 Hz 4 mm high vibration in modified push-up position. On the fourth day, vibration protocol with Flexi-bar was applied. The findings showed that 30 Hz TVV application decreased the mean force in the shoulder internal rotation muscles (p = 0.043), while 50 Hz TVV decreased the maximum torque and mean force (p = 0.022, p = 0.026). Flexi-bar exercises were found to have a negative effect on maximum torque (p = 0.007), work per repetition (p = 0.006) and mean strength (p = 0.004) values of shoulder external rotation muscles. As a result, it was observed that TVV (30 Hz and 50 Hz 4 mm) and Flexi-bar applications caused a significant strength decrease in the internal rotator muscles and TVV applications had a statistically significant effect on the external rotator muscles compared to flexi-bar application.