Blockchain-enabled digital supply chains: Enhancing resilience in supplier selection, work tracking and payment processes
Blockchain destekli dijital tedarik zincirleri: Tedarikçi seçimi, çalışma takibi ve ödeme süreçlerinde dayanıklılığı artırma
  1. Tez No: 923586
  2. Yazar: SAMER HAFFAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EREN ÖZCEYLAN, DOÇ. DR. SÜLEYMAN METE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, Industrial and Industrial Engineering, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez, tedarik zinciri yönetiminde blockchain teknolojisinin uygulanmasını üç ana alana odaklanarak incelemektedir: tedarikçi seçimi, iş takibi ve ödeme işlemleri. Çalışma, yalın, çevik ve dayanıklı tedarik zincirlerinde blockchain kullanımına ilişkin makalelerin sistematik bir incelemesiyle başlamaktadır ve bu alana olan artan araştırma ilgisini ortaya koyarak benimseme engelleri, şeffaflık ve risk dayanıklılığı gibi ana temaları belirlemektedir. Bu bulgulara dayanarak, iki yeni blokchain tabanlı sistem önerilmektedir: tedarik süreçlerinde şeffaflık ve verimliliği artıran sürdürülebilirlik, leagility (yalın-çeviklik) ve dayanıklılık kriterlerini içeren bir tedarikçi seçim sistemi ve inşaat tedarik zincirlerinde geç ödeme, anlaşmazlıklar ve paydaşlar arasındaki güven eksikliği gibi sorunları ele alan bir ödeme yönetimi ve iş takibi sistemi. Her iki sistem de işlevsel olarak test edilmiş ve mevcut çözümlerle karşılaştırılmış, tedarik zinciri operasyonlarını önemli ölçüde iyileştirme potansiyelleri gösterilmiştir. Tez, bu yeniliklerin toplumsal, teorik ve yönetsel etkilerini tartışarak yolsuzlukla mücadele, şeffaflığın artırılması ve tedarik zinciri süreçlerinde güvenin güçlendirilmesi potansiyellerine dikkat çekerek sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the application of blockchain technology in supply chain management, focusing on three key areas: supplier selection, work tracking, and payment handling. The study begins with a systematic review of papers on blockchain use in lean, agile, and resilient supply chains, revealing research interest and identifying key themes such as adoption barriers, transparency, and risk resilience. Building on these insights, two novel blockchain-based systems are proposed: a supplier selection system that incorporates sustainability, leagility, and resilience criteria, enhancing transparency and efficiency in procurement processes, and, a payment handling and work tracking system for construction supply chains, addressing issues of late payments, disputes, and lack of trust among stakeholders. Both systems were functionally tested and compared with existing solutions, demonstrating their potential to significantly improve supply chain operations. The thesis concludes by discussing the societal, theoretical, and managerial implications of these innovations, highlighting their potential to combat corruption, improve transparency, and enhance trust in supply chain processes.