Kalça artroskopisi sırasında kapsülotomi sonrası kapsül tamiri gerekli mi? tavşanlarda histolojik ve biyomekanik incelenmesi
Is capsule repair necessary after capsulotomy during hip arthroscopy? histological and biomechanical examination in rabbits
- Tez No: 923595
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR HAPA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç; Son 10 yılda kalça artroskopisi eklem içi patolojilerin tedavisinde sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Artroskopi kapsülotomi tekniği olarak, ön portaldan anterolateral portala uzanan interportal kapsülotomiyi içerir(1). Kapsülün açılma miktarı ve işlem bittikten sonra kapatılıp kapatılmaması konusunda fikir birliği yoktur (2,3) İkinci tartışmalı konu ise kapsülün onarımla iyileşip iyileşmeyeceğidir(18–24). Bizim çalışmamızda in vivo tavşan modelinde kalça eklem kapsülünü klinikte kalça artroskopisinde uygulandığı gibi asetabuluma paralel, 2 cm kesmek ve sonrasında yan yana dikişlerle tamir edip, 4. ve 8. Hafta sonrasında histolojik olarak iyileşmeye, bir grup hayvanda da kalça distraksiyon güçlerine etkisine bakmak amaçlanmıştır. Diğer bir grupta cam lezyonunu çıkarıp, kapsülle yapışıklığı arttırıp iyileşmeye nasıl bir etkisinin olacağına da bakmak istenmiştir Materyal ve Metod; Çalışma için 4 grupta toplam 80 tavşanla gerçekleştirilmiştir. 80 tavşana 20'şerli gruplar halinde 4 farklı işlem uygulandı. Kapsülotomi (Grup 1, Grup 1a), kapsülotomi + tamir (Grup 2, Grup 2a), kapsülotomi + kam eksizyonu (Grup3, Grup 3a), kapsülotomi + kam eksizyonu + tamir (Grup 4, Grup 4a) yapıldı. 40 tavşan 4 hafta takip edildi (Grup 1, Grup 2, Grup 3, Grup 4). Diğer 40 tavşan 8 hafta takip edildi (Grup 1a, Grup 2a, Grup 3a, Grup 4a). Tavşanlar 4. Hafta ve 8. Hafta tamamlandıktan sonra sakrifiye edildi. Sakrifikasyon sonrası her gruptan 6 örnek biyomekanik ve 4 örnek histoloji çalışma için hazırlandı.Sonuçlar , normal dağılıma uygunluk Shapiro Wilk ve Kolmogorov Smirnov testi ile Skewness ve Kurtosis simetrik dağılımları aracılığı ile, Sürekli değişkenlerin ikili karşılaştırmaları Mann-Whitney U testi ve Student T testi ile değerlendirilmiştir Bulgular: Biyomekanik değerlendirmede maksimum kuvvet açıdan karşılaştırmada grup 4 ve grup 4 a daha yüksek değerlere ulaştığı görüldü. Histolojik değerlendırmede de benzer şekilde Grup 4 ve Grup 4a nın daha fazla iyileştiği gösterildi. Sonuç; 1.Osteotominin kapsüler tamirine oranla daha etkili bir iyileşme süreci sağladığı gösterildi. 2. Kapsül tamirinin histolojik düzeyde iyileşme üzerindeki etkisinin sınırlı olduğu gösterildi. 3. Osteotomi ve tamir uygulanan gruplarda (Grup 4 ve Grup 4a) biyomekanik dayanıklılığın ve doku organizasyonunun belirgin bir şekilde daha üstün olduğunu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In the last decade, hip arthroscopy has increasingly been used for the treatment of intra-articular pathologies. The arthroscopy capsulotomy technique involves an interportal capsulotomy extending from the anterior portal to the anterolateral portal (1). There is no consensus regarding the extent of capsular opening and whether it should be closed after the procedure (2, 3). Another contentious issue is whether the capsule heals with repair (18–24). In our study, we aimed to evaluate healing histologically at 4 and 8 weeks post- surgery after making a 2 cm incision parallel to the acetabulum in the hip joint capsule, as performed in clinical hip arthroscopy, followed by side-to-side suturing in an in vivo rabbit model. Additionally, we aimed to assess the effects on hip distraction forces in one group of animals. In another group, we intended to examine the impact of removing a cam lesion and increasing adhesions with the capsule on healing. Materials and Methods: The study was conducted with a total of 80 rabbits divided into 4 groups. Four different procedures were applied to the rabbits in groups of 20 each. Procedures included capsulotomy (Group 1, Group 1a), capsulotomy + repair (Group 2, Group 2a), capsulotomy + cam excision (Group 3, Group 3a), and capsulotomy + cam excision + repair (Group 4, Group 4a). Forty rabbits were followed for 4 weeks (Groups 1, 2, 3, 4), and the other 40 rabbits were followed for 8 weeks (Groups 1a, 2a, 3a, 4a). After the 4th and 8th weeks were completed, the rabbits were sacrificed. After the sacrifice, 6 samples from each group were prepared for biomechanical studies, and 4 samples were prepared for histological analysis. The results were evaluated for normal distribution using the Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov tests, along with Skewness and Kurtosis symmetric distribution assessments. Continuous variable comparisons were analyzed using the Mann-Whitney U test and the Student's T-test. Results: In the biomechanical assessment, it was observed that Groups 4 and 4a reached significantly higher values in the comparison of maximum force. Similar findings were noted in the histological evaluation, where Groups 4 and 4a showed greater healing. Conclusion: 1. It was demonstrated that osteotomy provides a more effective healing process compared to capsular repair. 2. The effect of capsule repair on histological healing was shown to be limited. 3. In the groups where osteotomy and repair were performed (Groups 4 and 4a), significant superiority in biomechanical strength and tissue organization was observed.