Проблема урбанизмав романе б.пастернака «доктор живаго»(образ москвы)
'B.L. Pasternak'ın 'Doktor Jivago' adlı romanında kentleşme sorunu (Moskova sureti)'
- Tez No: 923596
- Danışmanlar: PROF. DR. EKATERİNA BORİSOVNA SKOROSPELOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Rusça
- Üniversite: M. V. Lomonosov Moscow State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmanın konusu B.Pasternak'ın“Doktor Jivago”adlı romanında Moskova suretlerini araştırmaktır. Tez giriş, üç bölüm, sonuç ve kaynakçadan oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin güncelliği, rus edebiyatı için yeni bir konu oluşu, önümüze koyduğumuz hedef, tezin yapısı ve çalışma süresindeki teorik ve metodik araştırmalardan bahsedilmektedir. Parklarıyla, bahçeleriyle, tarihsel ve kültürel yapılarıyla şehir temasının edebiyata yansıması çok geç olmasına rağmen oldukça hızlı gelişir ve edebiyatta önemli bir yer edinir. Bu akımın Rus edebiyatında gelişip önemli bir yere gelmesini sağlayan öncü kişi Antsiferov'dur. Ona göre şehir“yaşayan bir organizma”dır. Şehir; tarihsel yapılarıyla, kültürüyle atalarımızın bize bıraktığı, bizim de içinde yaşadığımız çağın getirdiği teknolojiyle uyumlu olarak kendi dönemimizin karakterini oluşturup, gelecek kuşaklara bırakacağımız bir mirastır. Şehirde yaşan insanlar sürekli olarak değişmesine rağmen şehir, gelişen teknolojiye göre sürekli kendini yenileyen,“yaşayan bir organizma”dır. Birinci bölümde otobiyografik ve tarihsel- kültürel kaynakların romana yansımasından bahsedilmektedir. Moskova'da doğup, buranın kültürüyle yetişen Boris Pasternak'ın yaşamında bu büyük şehrin yeri ve önemi apayrıdır. Bu büyük şehirde“O (Pasternak) kendini sudaki balık gibi hisseder”der ünlü araştırmacı Çukovskiy. Ünlü yazar eserlerinde de hayal ürünü mekanlardan çok kendi doğup büyüdüğü, tanıdığı yerleri eserlerine aktarmayı tercih eder. İkinci ve üçüncü bölümlerde hareketsiz (ev, bölge…) ve hareketli (sokak sahnelerinin) Moskova alanlarının romandaki gerçek ve sembolik anlamlarının incelenmektedir. Romanda birçok istasyon, sokak, ara sokak isimleri gerçek isimleriyle geçmektedir. Romanda, Moskova tarihi şifrelenerek aktarılmaktadır. Moskova, adeta karakterlerin kesişme noktası olmuştur. Çeşitli sebeplerden dolayı şehirden ayrılmak zorunda kalan kahramanlar tekrar Moskova'ya dönerler. Yüksek lisans tez çalışmasının sonuç bölümünde bu çalışmadan çıkarılan sonuçlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is to investigate the Moscow images in B. Pasternak's novel“Doctor Zhivago”. The thesis consists of an introduction, three chapters, a conclusion and a bibliography. The introduction section discusses the topicality of the thesis, its being a new topic for Russian literature, the goal we set, the structure of the thesis and the theoretical and methodical research during the study period. Although the reflection of the city theme in literature with its parks, gardens, historical and cultural structures was very late, it developed quite quickly and gained an important place in literature. The pioneer who ensured that this movement developed and reached an important place in Russian literature was Antsiferov. According to him, the city is a“living organism”. The city is a legacy that our ancestors left to us with its historical structures and culture, and that we will leave to future generations by creating the character of our own period in accordance with the technology brought by the age we live in. Although the people living in the city are constantly changing, the city is a“living organism”that constantly renews itself according to developing technology. The first section discusses the reflection of autobiographical and historical-cultural sources in the novel. Boris Pasternak, who was born in Moscow and grew up with its culture, has a special place and importance in his life. In this big city,“He (Pasternak) feels like a fish in water,”says the famous researcher Chukovsky. The famous writer prefers to include places he was born and raised in, and places he knows, rather than imaginary places in his works. The second and third sections examine the real and symbolic meanings of the static (house, district…) and dynamic (street scenes) Moscow areas in the novel. Many stations, streets, and alleys are named with their real names in the novel. In the novel, the history of Moscow is conveyed in an encrypted manner. Moscow has become the intersection point of the characters. The characters, who had to leave the city for various reasons, return to Moscow. The conclusion section of the master's thesis discusses the results of this study.