Papiller tiroid karsinomlarında immünohistokimyasal tak1 ve siklind1 ekspresyonlarının değerlendirilmesi ve prognostik önemi
Immunohistochemical evaluation and prognostic significance of tak1 and cyclind1 expressions in papillary thyroid carcinomas
- Tez No: 923594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Papiller tiroid karsinomu hem erişkin hem de pediatrik yaş grubunda foliküler hücre kökenli en sık görülen tiroid kanseridir. İnsidansı tarama ve tanı uygulamalarının gelişmesi ile birlikte dünya genelinde artmaktadır. Genellikle iyi bir prognoza sahip olan papiller tiroid karsinomlarının 5 yıllık sağ kalımı %96'dır. Tümör için kötü prognostik faktörler arasında yaş, erkek cinsiyet, tümör boyutunun büyüklüğü ve tümörün ekstratiroidal yayılımı bulunmaktadır. Ayrıca inkomplet cerrahi rezeksiyon, ekstratiroidal yayılım ve lenf nodu metastazlarında ekstranodal yayılım görülmesi artmış nüks ile ilişkilendirilmiştir. Transforme büyüme faktörü β aktive edici kinaz (TAK1) kanser gelişimi ve progresyonunda önemli bir aracıdır. TAK1 etki mekanizmaları birçok tümörde ve dokuda araştırılmış olup hala araştırılmaya devam edilmektedir. Papiller tiroid karsinomlarında SiklinD1 aşırı ekspresyonu ile invaziv biyolojik davranış ve bölgesel lenf nodu metastazı varlığı arasında korelasyon gözlenmiştir. Çalışmada 2019-2023 yıllarında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda papiller tiroid karsinomu tanısı almış 100 olgu seçildi. Seçilen olgulara immünohistokimyasal olarak TAK1 ve SiklinD1 antikorları uygulandı. Elde edilen veriler tanılar, lenf nodu metastazı, tümör çapı grupları, çevre yumuşak doku invazyonu, cerrahi sınır pozitifliği, yaş grupları, cinsiyet, psammom cismi varlığı ve multifokalite yönünden karşılaştırıldı. Klasik papiller tiroid karsinomu ile invaziv enkapsüle foliküler varyant papiller tiroid karsinomu karşılaştırıldığında TAK1 yüzde skoru, boyanma şiddeti ve toplam skorunda istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu. Klasik papiller tiroid karsinomunda diğer subtip grubuyla karşılaştırıldığında SiklinD1 boyanma şiddetinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu. TAK1 boyanma şiddeti lenf nodu metastazı olan grupta daha yüksek bulundu ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Tümör çapı grupları ile TAK1 yüzde skorları, boyanma şiddeti ve toplam skoru yönünden karşılaştırıldığında gruplar arası farklılık önemli bulundu. Çevre yumuşak doku invazyonu olan ve olmayan gruplardaki TAK1 yüzde skorları, boyanma şiddeti, toplam skoru ve SiklinD1 toplam skorlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu. Cerrahi sınır pozitifliği olan ve olmayan gruplardaki TAK1 yüzde skorları, boyanma şiddeti, toplam skoru ve SiklinD1 boyanma şiddeti skorlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu. Yaş grupları, psammom cismi varlığı ve multifokalite yönünden elde edilen immünohistokimyasal boyama verileri arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı. Son yıllarda artan insidansı da göz önüne alındığında papiller tiroid karsinomlarında tedavi perspektifinin genişletilmesi hastalık prognozu açısından son derece önemlidir. Daha fazla çalışmaya ihtiyaç olmakla birlikte TAK1'in metastatik tiroid karsinomlarında daha fazla ekspresyonunun olmasının, tedavi alanında yeni bir umut ışığı olabileceği düşünülmüştür. Uzun süreli klinik takipleri bulunan geniş serilerde daha kapsamlı çalışmalarla daha sağlıklı sonuçlar elde edilebileceği düşünülmüştür. Çalışmanın 100 olgu ile sınırlı olması ve agresif tiroid karsinomlarını içermemesi nedeniyle literatürde tanısal ve prognostik belirteç olarak kullanılmış olan SiklinD1 için yeterli veri sağlayamadığı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Papillary thyroid carcinoma (PTC) is the most common thyroid cancer of follicular cell-derived in both adult and pediatric age groups. Its incidence is increasing world wide with the development of screening and diagnostic practices. PTC generally have a good prognosis with a 5-year survival rate of 96%. Poor prognostic factors for the tumor include age, male gender, lange tumor size and extrathyroidal spread of the tumor. Additionally, incomplete surgical resection, extrathyroidal spread and extranodal spread in lymph node metastases have been associated with increased recurrence. Transforming growth factor β activated kinase (TAK1) is an important intermediary in cancer development and progression. TAK1 mechanisms of impact have been investigated in many tumors and tissues and are still being investigated. A correlation has been observed between CyclinD1 overexpression and invasive biological behavior and regional lymph node metastasis in papillary thyroid carcinomas. In the study 100 cases diagnosed with PTC were selected between 2019 and 2023 at Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine Department of Pathology, TAK1 and CyclinD1 antibodies were applied immunohistochemically. The data were compared with respect to diagnosis, lymph node metastasis, tumor diameter groups, surrounding soft tissue invasion, surgical marjin positivity, age groups, gender, psammoma body and multifocality. A statistically significant difference was found in TAK1 percentage score, staining intensity and total score between classical papillary thyroid carcinoma and invasive encapsulated follicular variant papillary thyroid carcinoma. A statistically significant difference was found in the CyclinD1 staining intensity between classical papillary thyroid carcinoma and the other subtype group. TAK1 staining intensity was found to be higher in the group with lymph node metastasis and this difference was statistically significant. When the tumor diameter groups were compared in terms of TAK1 percentage scores, staining intensity and total score, significant difference between the groups were observed. Comparing the groups with and without the surrounding soft tissue invasion, a statistically significant difference was found in TAK1 percentage scores, staining intensity, total score and CyclinD1 total scores. Comparing the groups with and without the positive surgical margin, a statistically significant difference was found in TAK1 percentage scores, staining intensity, total score and CyclinD1 staining intensity. There was no meaningfull difference between immunohictochemical staining data with respect to age groups, precense of psammoma body and multifocality. Considering the increasing incidence in recent years, expanding the treatment perspective in papillary thyroid carcinomas is extremely important in terms of disease prognosis. Although more studies are needed, it is thought that the higher expression of TAK1 in metastatic thyroid carcinomas might be considered as a new ray of hope in the field of treatment. It was thought that better results could be obtained with more comprehensive studies in large series with long term clinical follow-up. Since the study was limited to 100 cases and did not include aggressive thyroid carcinomas it was thought that it could not provide sufficient data for CyclinD1, which has been used as a diagnostic and prognostic marker in the literature.