2023 Maraş depremine maruz kalan bireylerde NR3C1 gen polimorfizminin travma sonrası stres bozukluğu ve ruhsal dayanıklılık ile ilişkisinin incelenmesi
Association of NR3C1 gene polymorphism with posttraumatic stress disorder and resilience in people who exposed 2023 Maras earthquake
- Tez No: 923612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN MERVAN AYTAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruhsal Travma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) tanısı alan ve tanı kriterlerini karşılamayan depremzedelerin NR3C1 gen polimorfizmleri ile kontrol grubunun gen dağılımlarını karşılaştırmak, NR3C1 gen polimorfizminin TSSB tanısı ve başta ruhsal dayanıklılık olmak üzere bazı klinik parametrelerle ilişkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya, deprem sonrası Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları kliniğine başvuran 64 TSSB tanılı hasta, TSSB tanı kriterlerini karşılamayan 46 depremzede ve 100 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Tanıları doğrulamak için DSM-5 için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-5-CV) uygulanmıştır. Katılımcılara sosyodemografik ve klinik bilgilerin yer aldığı veri formu, Başa Çıkma Tutumları Değerlendirme Ölçeği (COPE-R), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MSPSS), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-33), Travma Sonrası Büyüme Ölçeği (PGI), Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (BRS) ve DSM-5 için Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi (PCL-5) uygulanmıştır. Katılımcılardan alınan kan örneklerinden, İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Laboratuvarı'nda DNA'ları izole edilerek polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile NR3C1 gen polimorfizmi çalışılmıştır. Bulgular: TSSB tanısı alan ve TSSB tanısı almayan depremzedelerin NR3C1 Bcl-1 gen polimorfizmi ve alel frekans dağılımları karşılaştırıldığında, CG ve CC genotip dağılımları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Dayanıklı yani TSSB tanı kriterlerini karşılamayan grupta, CC genotipinin kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlenmiştir. CC genotipi ve bazı klinik parametrelerin TSSB tanısıyla ilişkisini değerlendirmek amacıyla lojistik regresyon analizi gerçekleştirilmiş ve CC genotipine sahip olmanın, psikolojik dayanıklılığın, travma sonrası büyüme ve algılanan sosyal desteğin TSSB açısından koruyucu değişkenler arasında yer aldığı tespit edilmiştir. Sonuç: NR3C1 Bcl-1 polimorfizmi, Türk toplumunda deprem maruziyeti sonrasında ruhsal dayanıklılıkla ilişkili bağımsız risk faktörü olarak değerlendirilmiş olup CC genotipine sahip olmanın TSSB tanısı almama konusunda bireylere avantaj sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the NR3C1 gene polymorphisms of earthquake survivors, who were diagnosed with Posttraumatic Stress Disorder (PTSD) and those who did not meet the diagnostic criteria with the genetic distributions of the healthy control group; to investigate the relationship between NR3C1 gene polymorphism and posttraumatic stress disorder, resilience and some clinical parameters. Method: The participants consist of 64 patients with PTSD, 46 earthquake survivors who did not meet the diagnostic criteria and who were also admitted to the Mental Health and Diseases Centre of Cam and Sakura City Hospital and 100 healthy volunteers. Structured Clinical Interview for DSM-5 (SCID-5-CV) was applied to confirm the diagnoses and to exclude comorbidities. A data form including sociodemographic and clinical information, Coping Attitudes Rating Scale (COPE-R), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), Posttraumatic Growth Inventory (PGI), Brief Psychological Resilience Scale (BRS) and Posttraumatic Stress Disorder Checklist for DSM-5 (PCL-5) were administered. DNA was isolated from the blood samples taken from the participants and NR3C1 gene polymorphism was studied by polymerase chain reaction (PCR) Results: The distributions of CC and CG genotype in people with and without PTSD have shown statistically significant differences in terms of NR3C1 Bcl-1 polymorphism and allele frequencies. Moreover, CC genotype was significantly higher in the resilient group who did not meet the diagnostic criteria for PTSD than in non-expoused healthy control group. We conducted a logistic regression analyses to find independent risk factors for PTSD with CC genotype and some clinical parameters. The result has shown that people with CC genotype, people who do not live alone and people who get high resilience, posttraumatic growth and percieved social support scores have lower risk for being diagnosed with PTSD. Conclusion: The presence of homozygous CC genotype for NR3C1 Bcl-1 polymorphism found to be favourable in terms of being resilient after an earthquake exposure in Turkish population. Moreover, based on our study, it appears that NR3C1 Bcl-1 polymorphism is an independent risk factor for PTSD diagnosis.