Acil tıp asistanlarının simülasyon modellerinde krikotiroid membran lokalizasyonunu tespit etme başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of emergency medical assistants' success in detecting localization of the cricothyroid membrane in simulation models
- Tez No: 923613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÜNAL AKOĞLU, DOÇ. DR. MAZLUM KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Krikotiroidotomi, acil servis pratiğinde çok nadir uygulanmasına rağmen entübe edilemeyen ve oksijenlendirilemeyen senaryolarda havayolu güvenliğinin sağlanmasında hayat kurtarıcı ve morbiditeyi azaltan bir prosedürdür. Krikotirotomi prosedürünün en kritik basamağı krikotiroid membranın (KTM) lokalizasyonunun doğru tespit edilmesidir. Çalışmalarda tecrübeli uygulayıcılarda bile palpasyon yöntemi ile KTM lokalizasyonunun doğru tespit başarısının düşük saptanmıştır. Ultrasonografinin artan kullanılabilirliği klinik bir araca evrilmesini sağlamıştır. KTM lokalizasyonunun tespitinde palpasyon yöntemine alternatif, güvenilir, hızlı ve non-invazif avantajlı bir yöntem olarak önem kazanmaktadır. Çalışmamızın birincil amacı, acil tıp asistanlarının farklı ön boyun simülasyon modellerinde ultrasonografi yöntemi ile KTM lokalizasyonunun tespit başarısını araştırmaktır. İkincil amacımız ise, simülasyon modellerinin asistanların eğitim süreçlerine olan katkısını bir anket ile değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, prospektif ve gözlemsel olarak planlanmıştır. Katılımcılara üst havayolu ultrasonografisi teorik eğitiminin ardından, hasta başı pratik eğitim verilmiştir. Dört farklı ön boyun simülasyon modeli üzerinde ultrasonografi yöntemi ile KTM lokalizasyonunun tespit edilmesi istenmiştir. Tespit başarı oranı, uygulama süresi ve katılımcıların görsel-motor becerileri değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonunda katılımcılara eğitim değerlendirme anketi uygulanmıştır. Katılımcılar kıdemlerine göre 3 gruba ayrılmıştır. Değişkenlerin gruplar arasındaki anlamlılığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Although cricothyroidotomy is rarely performed in emergency department practice, it is a life-saving and morbidity-reducing procedure to ensure airway safety in non-intubated and non-oxygenated scenarios. The most critical step of the cricothyrotomy procedure is the correct localization of the cricothyroid membrane (CTM). Studies have shown that the success of accurate localization of the CTM by palpation is low even in experienced practitioners. The increasing availability of ultrasonography has enabled its evolution into a clinical tool. It is gaining importance as a reliable, rapid and non-invasive alternative to palpation method in the detection of CTM localization. The primary aim of our study was to investigate the success of emergency medicine residents in detecting CTM localization by ultrasonography in different anterior neck simulation models. Our secondary aim was to evaluate the contribution of simulation models to the training process of residents with a questionnaire. Materials and Methods: Our study was planned as a single-center, prospective and observational study. Participants received theoretical training in upper airway ultrasonography followed by bedside practical training. The participants were asked to detect the CTM localization by ultrasonography on four different anterior neck simulation models. Detection success rate, practice time and visual-motor skills of the participants were evaluated. At the end of the study, a training evaluation questionnaire was applied to the participants. Participants were divided into 3 groups according to their seniority. The significance of the variables between the groups was analyzed.