Sigara bağımlılığının yetişkin bağlanma stilleri ile bilinçli farkındalık ve psikolojik iyi oluşla ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between cigarette addiction, adult attachment styles, conscious awareness and psychological well-being
- Tez No: 923614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN ORAL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada, sigara bağımlılığına ilişkin yetişkin bağlanma stillerini, psikolojik iyi oluş ve bilinçli farkındalık düzeylerini ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek, sosyo-demografik değişkenlere göre farklılıklarını saptamak ve bağlanma stilleri ile sigara bağımlılığı arasındaki ilişkide psikolojik iyi oluşun ve bilinçli farkındalığın aracılık etkisini ortaya koymayı amaçlanmıştır. Araştırma evreni Batı Akdeniz bölgesinde yaşayan 18 yaş üzeri sigara kullanan bireylerden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında sigara kullanan 590 bireye ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak kullanılan“Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi”,“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II-K”,“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”,“Bilinçli Farkındalık Ölçeği”ve kişisel bilgi formundan faydalanılmıştır. Verilerin istatiksel analizleri SPSS 26.0 ve Jamovi paket programları ile yapılmıştır. Araştırmada, geçerlilik ve güvenirlik analizleri, fark analizleri, korelasyon ve regresyon analizleri paket programları yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucuna göre, katılımcıların %22,4'ü ileri derecede sigara bağımlısıdır. Sigara bağımlılık düzeyi ile bağlanma stilleri, psikolojik iyi oluş ve bilinçli farkındalık düzeyleri incelendiğinde, orta ve ileri derecede sigara bağımlısı olan bireylerin hafif derecede sigara bağımlısı olan bireylere göre kaçınmacı bağlanma davranışı ile arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sigara bağımlılık düzeyinin, kaçınmacı ve kaygılı bağlanma ile aralarında pozitif yönlü, psikolojik iyi oluş ve bilinçli farkındalık ile negatif yönlü bir ilişkisi tespit edilmiştir. Sigara bağımlılığın şiddeti bireyin bağlanma stili ile ilişkilidir. Kaçınmacı ve kaygılı bağlanma düzeyi, psikolojik iyi oluş düzeyini azaltmaktadır ve azalan psikolojik iyi oluş düzeyi ise sigara bağımlılık şiddetini arttırmaktadır. Kaygılı bağlanma davranışı, bilinçli farkındalık düzeyi azalmaktadır ve azalan bilinçli farkındalık düzeyi de sigaraya olan bağımlılık şiddetini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine adult attachment styles related to smoking addiction, psychological well-being and mindfulness levels and the relationship between them, to determine their differences according to socio-demographic variables, and to reveal the mediating effect of psychological well-being and mindfulness in the relationship between attachment styles and smoking addiction. The research population consists of smokers over the age of 18 living in the Western Mediterranean region. Within the scope of the research, 590 smokers were reached.“Fagerström Nicotine Dependency Test”,“Experiences in Close Relationships Inventory II-K”,“Psychological Well-Being Scale”,“Conscious Awareness Scale”and personal information form were used as data collection tools. Statistical analyzes of the data were made with SPSS 26.0 and Jamovi programs. In the research, reliability analyses, difference analyses, correlation and regression analyzes were carried out with the help of package programs. According to the research results, 22.4% of the participants are highly addicted to cigarettes. When the level of cigarette addiction and attachment styles, psychological well-being and conscious awareness levels are examined, there is a difference between the avoidant attachment behavior of individuals who are moderately and severely addicted to cigarettes compared to individuals who are mildly addicted to cigarettes. There is a positive relationship between the level of cigarette addiction and avoidant and anxious attachment, and a negative relationship between psychological well-being and conscious awareness. The level of avoidant and anxious attachment reduces the level of psychological well-being, and the decreasing level of psychological well-being increases the severity of cigarette addiction. Anxious attachment behavior decreases the level of conscious awareness, and the decreased level of conscious awareness increases the severity of addiction to cigarettes.