BİST ve KGK yaklaşımlarıyla kurumsal sürdürülebilirlik faaliyetlerinin denetimi ve raporlanmasının pay piyasaları üzerindeki etkisi: XUSRD, XSD25 ve XUTUM endekslerinin karşılaştırmalı analizi
The effect of audit and reporting of corporate sustainability activities with BIST and KGK approaches on stock markets: Comparative analysis of XUSRD, XSD25 and XUTUM indices
  1. Tez No: 923615
  2. Yazar: ELÇİN ATAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma, Borsa İstanbul (BIST) ve Kamu Gözetimi Kurumu (KGK) yaklaşımlarıyla kurumsal sürdürülebilirlik faaliyetlerinin denetimi ve raporlanmasının, Türkiye'deki pay piyasaları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi (XUSRD), BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi (XSD25) ve BIST TUM Endeksi (XUTUM) verileri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. 2024 yılının son çeyreğine ait günlük veriler kullanılarak ARDL modelleri, ADF birim kök testi ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları, XUSRD ve XSD25 endekslerinin BIST Bileşik Endeksi (XUTUM) ile güçlü bir pozitif ilişkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu endekslerin beta katsayılarının 1'den büyük olması, sürdürülebilirlik temalı şirketlerin piyasa riskine kıyasla daha yüksek bir volatiliteye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Kısa vadede sürdürülebilirlik endekslerinin geçmiş performanslarının negatif etkisi tespit edilse de uzun vadede piyasa genelindeki pozitif etkilerinin belirginleştiği gözlemlenmiştir. Bu çalışma, sürdürülebilirlik uygulamalarının yatırımcılar için önemli bir kriter haline geldiğini ve bu faaliyetlerin şirketlerin piyasa değerini artırma potansiyeli taşıdığını vurgulamaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, yatırım stratejilerinin uzun vadeye odaklanması, sürdürülebilirlik raporlamalarının standartlaştırılması ve ESG kriterlerine yönelik farkındalığın artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of auditing and reporting corporate sustainability activities with the approaches of Borsa Istanbul (BIST) and Public Oversight Authority (KGK) on equity markets in Turkey. Within the scope of the research, BIST Sustainability Index (XUSRD), BIST Sustainability 25 Index (XSD25) and BIST Composite Index (XUTUM) data were analyzed comparatively. ARDL models, ADF unit root test and regression analyses were performed using daily data from the last quarter of 2024. The analysis results showed that XUSRD and XSD25 indices have a strong positive relationship with BIST Composite Index (XUTUM). The fact that the beta coefficients of these indices are greater than 1 revealed that sustainability-themed companies have higher volatility compared to market risk. Although the negative effect of past performances of sustainability indices was detected in the short term, it was observed that their positive effects on the market in general became evident in the long term. This study emphasizes that sustainability practices have become an important criterion for investors and that these activities have the potential to increase the market value of companies. In line with the findings, it is recommended that investment strategies focus on the long term, sustainability reporting be standardized and awareness of ESG criteria be increased.