Titanyum implant uygulamalarına yönelik gümüş yüzey kaplamalarının geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Development and characterisation of silver surface coatings for titanium implant applications
- Tez No: 923622
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde uygulama alanı ve buna bağlı olarak önemi gittikçe artan ve artık bir zorunluluk haline gelmiş olan biyomalzemelerin modifikasyonları büyük ilgi görmektedir. Bu doğrultuda Ti ve alaşımları yüksek mekanik özellikleri, yüksek korozyon direnci ve biyouyumlu olamaları sebebiyle dental implant uygulamaları için en iyi malzemelerden biridir. Yine yeni nesil diş kaplamaları ortaya çıkmadan önce diş kaplaması olarak kullanılan Ag metalninin özellikle iyonlarının bakteriyi yok edici etkisinin olduğu ve güçlü bir inhibitör (hastalığın yayılmasını önlemede etkin rol sağlayan parametre) olarak kullanıldığı uzun zamandır bilinmektedir. Bu çalışmada diş implantı uygulamalarında kullanılan Ti-6Al-4V (Grade 23) yüzeyi üzerinde farklı kalınlıklarda biyouyumlu Ag kaplamalar geliştirilmesi ve bu kaplamaların kimyasal, fiziksel ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen kaplamalarda biyouyumlu bir element olduğu bilinen Ag metali, 3mm kalınlığında 12 mm çapında kesilmiş T(Grade 23) disklerin üzerine Elektroliz Yöntemi ile 1, 2, 3, 4 ve 5 mikrometre kalınlığında kaplanmıştır. Çalışma kapsamında; farklı kalınlıklardaki Ag ile kaplanarak geliştirilen Ti implant materyali üzerindeki mikro yapı incelemelerinin SEM Analizi, mikrosertlik düzeylerinin Mikrosertlik Analizi ve Staphylococcus aureus antibakteriyel aktivitesinin Antibakteriyel Aktivite Testi incelendi ve elde edilen sonuçlar yorumlanarak, geliştirilen Ag yüzey kaplamalı Ti implant materyalinin uygulanabilirliği tartışıldı. Ag kaplamanın kalınlığı arttıkça mikrosertliğin olumsuz etkilendiği ancak Antibakteriyel aktivitenin arttığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Nowadays, modifications of biomaterials, which have become a necessity, have attracted great interest. In this direction, Ti and its alloys are one of the best materials for dental implant applications due to their high mechanical properties, high corrosion resistance and biocompatibility. It has long been known that Ag metal, which was used as a dental coating before the emergence of new generation dental coatings, has a bactericidal effect, especially its ions, and has been used as a strong inhibitor (a parameter that plays an active role in preventing the spread of disease). In this study, it was aimed to develop biocompatible Ag coatings of different thicknesses on the surface of Ti-6Al-4V (Grade 23) used in dental implant applications and to investigate the chemical, physical and biological properties of these coatings. In the developed coatings, Ag metal, which is known to be a biocompatible element, was coated with 1, 2, 3, 4 and 5 micrometers thickness by Electrolysis Method on T (Grade 23) disks cut with a thickness of 3 mm and a diameter of 12 mm. Within the scope of the study; SEM Analysis of microstructure examinations, Microhardness Analysis of microhardness levels and Antibacterial Activity Test of Staphylococcus aureus antibacterial activity on Ti implant material developed by coating with Ag at different thicknesses were examined and the results obtained were interpreted and the applicability of the developed Ag surface coated Ti implant material was discussed. It was concluded that as the thickness of the Ag coating increases, the microhardness is negatively affected but the antibacterial activity increases.