'Voicing the interests of the public?': contestation, negotiation, and the emergence of ottoman language newspapers during the financial crises of the Ottoman Empire, 1862-1875
'Halkın çıkarlarını dile getirmek?': Osmanlı İmparatorluğu'nun 1862-1875 mali krizleri sırasında tartışma, müzakere ve osmanlıca gazetelerin ortaya çıkışı
- Tez No: 923627
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFA'AT ALI ABOU-EL-HAJ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: State University of New York at Binghamton
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğu'nun yaşadığı mali krizler, halk içerisindeki çıkar çatışmalarını daha görünür hale gelen getirmiştir. Aydınlar, bürokratlar, tüccarlar ve bankerler gibi çeşitli siyasi ve ekonomik aktörler, imparatorluğun iflas sürecinden hem faydalanmış hem de bu duruma meydan okumuştur. Bu aktörler arasındaki mücadele, İmparatorlukta yeni kullanılmaya başlayan bir iletişim aracı olan gazete sayesinde görünür hale gelmiştir. On dokuzuncu yüzyıl Osmanlı gazeteleri, kamuoyunun taleplerini ve endişelerini yansıttığını iddiasıyla gündelik siyasetin çerçevesini çizmekle kalmayıp aynı zamanda Babıâli'nin mali ve ekonomik politikalarına hem meydan okumuş hem de yeniden üretmiştir. Böylece gazeteler, yeni bir siyasi ve toplumsal düzenin kurulmasında etkili araçlar olarak ortaya çıkmışlardır. Bu tezde, Osmanlı tarih yazımında daha önce ele alınmamış bir konuyu inceliyorum: On dokuzuncu yüzyılda, İmparatorluğun iflasıyla sonuçlanan 1875 mali kriz sürecinde, ilk özel gazetelerin kamuoyunun sesi olması, kamuoyunu şekillendirmesi ve yansıtması. Osmanlı basınının kamuoyunu nasıl biçimlendirmeye ve yansıtmaya çalıştığını göstermek için, 1862 ile 1875 yılları arasında yayımlanan dört Osmanlı gazetesini – Tasvir-i Efkâr, İbret, Hadika ve İstikbâl – analiz ediyorum. Aynı zamanda Osmanlı okur kitlesini tanımlıyor ve bu kamuoyunun parçalı ve çok aktörlü bir yapıya sahip olduğunu öne sürüyorum. Bu bağlamda Osmanlı kamuoyunun heterojenliğini ve çoğulculuğunu ortaya koyuyorum. Bununla birlikte, Osmanlı'nın mali krizleri sırasında, Tasvir-i Efkâr, İbret, Hadika ve İstikbâl gazetelerinin editörlerinin, Osmanlı toplumunun dağılmasını önlemek amacıyla, farklı ve parçalanmış aktörleri birleştirecek ortak bir“kamuoyu”fikrini savunduğunu gösteriyorum. Bunun yanı sıra, gazetelerin mali krizleri yansıtma biçimlerini, çıkar çatışmalarının bir sonucu olarak ele alıyorum. Bu çerçevede, mali krizleri farklı çıkar grupları arasında bir gerilim ve rekabet kaynağı olarak yeniden konumlandırıyorum. Mali krizlerin nasıl yorumlandığını, bu yorumların nasıl birbiriyle yarıştığını, bir arada var olduğunu ve belirli çıkarları desteklemek için nasıl kullanıldığını inceleyerek, gazetelerin farklı gruplar ve bireyler için bir tartışma alanı sunduğunu gösteriyorum. Böylece bu yayınların, Osmanlı İmparatorluğu'nun varlığını sürdürme meselesini, hükümet eleştirileri ve yabancı mali müdahalelerle ilişkilendirerek, farklı çıkar gruplarının bakış açılarıyla nasıl bağdaştırdığını ortaya koyuyorum.
Özet (Çeviri)
During the second half of the nineteenth century, the financial crises of the Ottoman Empire increasingly made visible the contestation within the public. Multiple political and economic actors, such as intellectuals, bureaucrats, merchants, and bankers, challenged and profited from the bankruptcy of the Empire. The contestation among these actors became visible through a newly emerging tool: the newspaper. The newspapers of the nineteenth century Ottoman Empire not only defined the parameters of the daily politics but also challenged and reproduced the financial and economic politics of the Porte, claiming to reflect demands and concerns of the public. Hence, the newspapers appeared as tools to establish a new political and social order. In this dissertation, I focus on a subject previously unexamined in Ottoman historiography: the ways in which the first private newspapers gave a voice to, shaped, and reflected the public opinion during the nineteenth century financial crises, one that resulted in the bankruptcy of 1875. In order to show how the Ottoman press attempted to shape and reflect public opinion, I analyze four Ottoman newspapers of the Empire, namely Tasvir-i Efkâr, İbret, Hadika, and İstikbâl between 1862 and 1875. I also define the Ottoman reading public and argue that the public was composed of fragmented and multiple actors. Therefore, I expose the heterogeneity and plurality of the Ottoman public. During these crises, however, this dissertation shows that the editors of Tasvir-i Efkâr, İbret, Hadika, and İstikbâl advocated for a“public”that would unify fragmented and multiple actors in order to prevent the disintegration of the Ottoman society. Furthermore, I conceptualize newspaper representations of the financial crises as outcomes of conflicting interests. In so doing, I resituate the financial crises as sources of tension and competition among varied interests. By scrutinizing how interpretations of the financial crises competed, coexisted and were utilized to promote certain interests, I explore how newspapers provided an arena of contestation for diverse groups and individuals. In so doing, I show how these publications connected the survival of the Empire and criticisms of the government and foreign financial intervention with the interests of diverse groups.