Yöneticilerin liderlik davranışları ile işgörenlerin performansları arasındaki ilişki: Turizm işletmelerinde bir inceleme
The relationship between managers leadership behaviors and employees performance: A study in tourism enterprises
  1. Tez No: 923626
  2. Yazar: OLGA VİLCOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji, artan nüfus ve büyüyen işletmelerin varlığı sosyal ve ekonomik ilişkiler ile iletişimi daha karmaşık ve zor hale getirmiştir. Bu ortamda birden fazla olgunun yer alması, eldeki kaynakları etkili ve verimli şekilde işleyerek amaca ulaştırma konusunda önemli bir vasfa sahip olan yönetici kavramını oldukça önemli hale gelmiştir. Yöneticilerin liderlik tarzı, işgörenlerin performansı, gerek örgüt gerekse işgörenler açısından oldukça önemlidir. Bu bağlamda bu araştırmada turizm işletmelerinde işgörenlerin algıladıkları yönetici liderlik davranışları ile işgörenlerin iş performansı ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı, yöneticilerin liderlik davranışların işgörenlerin performanslari üzerine etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmada, yöneti̇ci̇leri̇n li̇derli̇k davranışları ve işgörenlerin performansları için kullanılan ölçek, Ankara ilinde faaliyet gösteren turizm işletmelerinde çalışan ve belirlenen örneklem 400 işgörenden oluşan kitleye uygulanmıştır. Anket formu, demografik özellikler, liderlik ölçeği ve iş performansı ölçeği olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Verilerin analizi için SPSS (The Statistical Package for Social Science) programı kullanılmış ve analiz sırasında Pearson Korelasyonu, ve frekans olçeği yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda pozitif ilişki olduğu saptanmıştır. bu tez çalışması, yöneticilerin liderlik davranışları ile işgören performansı arasındaki ilişkiyi turizm işletmeleri örneği üzerinden ortaya koyarak, hem akademik literatüre hem de işletme uygulamalarına önemli katkılar sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, advancements in technology, population growth, and the expansion of businesses have made social and economic relations, as well as communication, increasingly complex. In such an environment, the role of managers who effectively and efficiently utilize available resources to achieve organizational goals has become crucial. The leadership styles of managers and employee performance are critical factors for both organizations and employees.This study examines the relationship between managers' perceived leadership behaviors in tourism enterprises and employees' job performance. The primary objective is to assess the impact of managerial leadership behaviors on employee performance. To achieve this, a survey was conducted among 400 employees working in tourism enterprises in Ankara. The questionnaire consisted of three sections: demographic characteristics, a leadership scale, and a job performance scale. Data analysis was performed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS), employing Pearson correlation and frequency tests.The findings indicate a positive relationship between managers' leadership behaviors and employees' job performance. This study aims to contribute significantly to both academic literature and business practices.