Miyofasiyal ağrı sendromunda yüksek güç ultrason ile yüksek yoğunluklu lazer uygulamasının ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of high power ultrasound and high intensity laser application on pain and quality of life in myofacial pain syndrome
  1. Tez No: 923629
  2. Yazar: HÜSEYİN ATAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN DEMİREL, PROF. DR. ÖZLEM ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada miyofasiyal ağrı sendromu(MAS) olan hastalarda yüksek güç ultrason (YGU) ile yüksek yoğunluklu lazer(YYL) terapisinin ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi araştırıldı. Çalışmaya en az son 3 aydır ağrı yakınması olan ve en az bir tetik noktası bulunan 60 hasta dahil edildi. Dahil edilen hastaların 41'i kadın, 19'u erkek, yaş ortalaması ise 42.65±11.39'du. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara visüel analog skala(VAS), basınç-ağrı eşiği değerleri, el kavrama kuvveti, Yaşam kalitesi Item Short Form Health Survey (SF-36) anketi, Beck depresyon ölçeği (BDÖ) ve Boyun özür göstergesi(BÖG) anketi yapıldı ve kaydedildi. Çalışmamızda her iki gruba uygulanan tedavi sonucunda VAS değerlerinde azalma, algometre değerlerinde artış gözemlendi (p0.05). Her iki gruba uygulanan tedavi sonucunda BDÖ ve BÖG değerlerinde tedavi sonrası azalma gözlemlendi (p0.05). Bu çalışma sonucunda MAS'ta YGU ve YYL kullanılabilir. YGU daha erişilebilir olması, maliyetinin daha düşük olması ve uygulama süresinin daha kısa olması gibi avantajları göz önünde bulundurulduğunda daha fazla tercih edilebilir Hastaların daha uzun süreli takibi ve daha fazla hastayla yapılacak yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of high-power ultrasound (HPU) and high-intensity laser therapy (HILT) on pain and quality of life in patients with myofascial pain syndrome(MPS). The study included 60 patients who had been experiencing pain for at least 3 months and had at least one trigger point. Of the participants, 41 were female, 19 were male, and the average age was 42.65±11.39 years. All patients included in the study underwent various assessments, including the Visual Analog Scale (VAS), pressure pain threshold (PPT), handgrip strength, the Short Form Health Survey (SF-36) quality of life questionnaire, the Beck Depression Inventory (BDI), and the Neck Disability Index (NDI). The results of our study showed a decrease in VAS values and an increase in algometer values in both groups (p0.05). Additionally, there was a decrease in BDI and NDI scores after treatment in both groups (p0.05). In conclusion, both HPU and HILT can be used in the treatment of MPS. Given the advantages of high-power ultrasound, such as better accessibility, lower cost, and shorter application time, it may be preferred more. Further studies with longer follow-up periods and larger sample sizes are needed.