Was Young Turk Revolution of 1908 anything more than a military coup?
1908 Jön Türk Devrimi, sadece bir askeri darbe mi yoksa başka bir şey mi?
  1. Tez No: 923630
  2. Yazar: RAHMAN NURDUN
  3. Danışmanlar: DR. WİLLİAM HALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of London (The School of Oriental and African Studies-SOAS)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez, 1908 Jön Türk Devrimi'nin doğasını inceleyen bir çalışmadır. Bu çalışma, Jön Türk Devrimi'nin esasen yönetici elit içinde gerçekleşen bir askeri darbe olduğunu ve iç ve dış etkiler sonucunda zamanla bir devrime dönüştüğünü göstermeyi amaçlamaktadır. Birinci bölümde, Jön Türklerin sürgündeki kısa tarihi, Batı Avrupa'daki üslerinden Sultan II. Abdülhamid'e karşı yürüttükleri faaliyetler ve 1908 darbesine yol açan doğrudan nedenler ele alınmaktadır. İkinci bölümde, devrimin özü, devrim ve darbe tanımları incelenerek analiz edilmektedir. Üçüncü bölümde, 1908 ile 1909 yılları arasında gerçekleşen olaylar gözden geçirilmekte ve 1909'daki karşı darbenin yol açtığı temel siyasi değişim ortaya konulmaktadır. Dördüncü bölümde ise, 1908 darbesinin meydana getirdiği temel ekonomik ve toplumsal değişimler ele alınmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, 1909'dan itibaren Jön Türk Devrimi'nin bir askeri darbeden devrime evrildiğini ve gelecekteki Türkiye Cumhuriyeti'nin sağlam temellerini attığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This disseration is a study of the nature of the Young Turk revolution of 1908. This study endeavours to show that the Young Turk revolution is essentially a military coup within the ruling elite and later evolved into a revolution due to internal and external influences. It begins in chapter one by examining the brief history of the Young Turks in exile, its activities against the Sultan Abdulhamid from their bases in Western Europe, and the direct cause leading to the 1908 coup. In chapter two, the essence of the revolution is studied by examining the definitions of revolution and coup de'tat. In chapter three, events happened between 1908 and 1909 is observed and the fundermental political change resulted from the 1909 counter-coup comes to the surface. In chapter four, efforts are made to discuss the fundermental economic and social changes brought about by the 1908 coup. The study, in conclusion, stresses its argument that the 5 Young Turk revolution,from 1909 onwards evolved from a military coup into a revolution which laid the solid foundation for the future Turkish republic.