Alüminyum alaşımlarına uygulanan eloksal kaplamalarının optimum üretim koşullarının araştırılması ve savunma sanayi uygulamaları için test edilmesi
Investigation of the optimum production conditions for anodizing coatings applied to aluminum alloys and testing for defense industry applications
  1. Tez No: 923642
  2. Yazar: AHMET ÇAĞRI YÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD OĞUZ OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Alüminyum alaşımlarını, düşük yoğunluk ve yüksek mekanik dayanım özellikleri nedeniyle mimari, otomotiv endüstrisi, elektronik endüstrisi, hidrolik, medikal ve yarı iletken ekipmanları gibi birçok uygulamada kullanımını görmek mümkündür. Saf alüminyum, yüksek ve düşük pH ortamları dışında, genelde oldukça yüksek bir korozyon direncine sahiptir ve çoğu metale göre daha az koruma gerektirir. Ancak, alüminyum matrisini güçlendirmek için kullanılan alaşım elementleri, mikroyapıda ikinci fazlar oluşturarak matrisle önemli ölçüde farklı elektrokimyasal potansiyellere sahip olabilir. Bu durum, mikro-galvanik çiftlerin oluşmasına yol açabilir ve korozyon dayanımını arttırmak için yüzey modifikasyonu gerektirebilmektedir. Bu çalışmada, savunma sanayinde kullanılan 7075 alüminyum alaşımının yüzeyine anodizasyon (eloksal kaplama) işlemi uygulanarak MIL-STD-810 standardına uygun kaplamalar üretilmiştir. Anodizasyon işlemi alüminyum üzerinde“alumina”olarak bilinen koruyucu poroz oksit yapı bir tabakanın oluşturulduğu elektrolitik bir işlemdir. Bu işlem sonrasında alaşımın korozyon ve aşınma direnci önemli ölçüde artırmaktadır. Deneylerde, kaplama işlemi sırasında sülfürik asit içeren bir elektrolit kullanılmıştır. Kaplanan numuneler, boyandıktan sonra saf su kullanılarak 95°C'de mühürleme işlemine tabi tutulmuştur. Çalışmada, anodizasyon koşullarının kaplama özelliklerine etkisini anlamak amacıyla uygulanan akım yoğunluğu, anodizasyon süresi ve elektrolit asit konsantrasyonunun etkileri değerlendirilmiştir. Anodizasyon işlemi sonrasında elde edilen kaplamaların zorlu çevresel koşullara dayanıklılığı MIL-STD-810 standardına uygun testlerle analiz edilmiştir. Ayrıca, kaplamaların mikroyapısal özellikleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Boyanabilirlik ve boyanın yüzeye yapışma performansları açısından da kaplamaların değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonunda, optimum anodizasyon koşulları belirlenerek, savunma sanayinde kritik öneme sahip alüminyum alaşımlarının yüzey kaplama kalitesi artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aluminum alloys are widely used in applications such as architecture, the automotive industry, electronics, hydraulics, medical devices, and semiconductor equipment due to their low density and high mechanical strength. Pure aluminum generally has a high corrosion resistance, except in high and low pH environments, and requires less protection than most metals. However, alloying elements used to strengthen the aluminum matrix can form secondary phases in the microstructure with significantly different electrochemical potentials compared to the matrix. This can lead to the formation of micro-galvanic couples, which may necessitate surface modification to enhance corrosion resistance. In this study, an anodizing (also known as anodic oxidation) process was applied to the surface of 7075 aluminum alloy, commonly used in the defense industry, to produce coatings in compliance with the MIL-STD-810 standard. Anodizing is an electrolytic process in which a protective porous oxide layer, known as alumina, is formed on the surface of aluminum. This process significantly improves the corrosion and wear resistance of the alloy. During the experiments, an electrolyte containing sulfuric acid was used in the coating process. The coated samples were subjected to a sealing process in pure water at 95°C after being dyed. The effects of current density, anodizing time, and electrolyte acid concentration on the coating properties were evaluated to understand the impact of anodizing conditions. The durability of the coatings obtained after the anodizing process was analyzed using tests in accordance with the MIL-STD-810 standard under harsh environmental conditions. Additionally, the microstructural properties of the coatings were examined in detail using scanning electron microscopy (SEM). The coatings were also evaluated for paintability and paint adhesion performance. At the end of the study, optimal anodizing conditions were determined, enhancing the surface coating quality of aluminum alloys that are critically important in the defense industry.