Yönlendirme tasarımında yenilikçi yaklaşımlar
Innovative approaches to routing design
  1. Tez No: 923641
  2. Yazar: ÇAĞHAN AĞCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUTKU DİLEM ALPASLAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Günümüzde kentlerin giderek daha karmaşık hale gelmesi ile özellikle yön algısının kolaylıkla kaybolduğu metro istasyonlarında kent kimliğini yansıtan, bilgilendirici ve yönlendirici tasarım elemanları daha fazla önem kazanmıştır. Bu araştırmanın genel amacı; giderek artan nüfus ile beraber hızlı yaşam temposunda Ankara Kızılay Metro İstasyonunu kullanan görme engelli ve görme engeli bulunmayan yolcuların günlük yaşamını kolaylaştıracak, aynı zamanda istasyona kimlik kazandıran, tasarım diline ve bir estetik görünüme sahip yönlendirme tasarımları ve sanatsal pano tasarımları ortaya koymaktır. Tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde, problem durumu, çalışmanın amacı, araştırmanın önemi, sınırlılıklar, tanımlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; tasarım, grafik tasarım, çevresel grafik tasarım, yönlendirme tasarımı tanımı, tarihi, elemanları, Dünya ve Türkiye metro istasyonlarında yönlendirme tasarımı örnekleri, sanatsal pano, görme engelli bireylerin kentsel yaşamda karşılaştıkları zorluklar, Dünya genelinde görme engelli nüfusu hakkında bilgilere yer verilmiş, Dünya ve Türkiye metro istasyonlarında sanatsal pano ve dokunsal yönlendirme tasarımı örnekleri sunulmuştur. Devamında artırılmış gerçeklik tanımı, türleri, tarihsel gelişimi, platformları ve kullanım alanlarından bahsedilerek bu teknoloji açıklanmaya çalışılmıştır. Tez çalışmasının üçüncü bölümünde; araştırmanın yöntemi, kuramsal çerçevesi, kapsam ve sınırlılıkları, veri toplama tekniği ve analizi sunulmuştur. İstasyonun giriş-çıkış noktalarına bir tasarım dili kaygısıyla 12 adet yönlendirme tasarımı, 3 adet artırılmış gerçeklik video, görme engelli bireylere yönelik 3 adet dokunsal yönlendirme tasarımları yapılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise, Kızılay'ın tarihi, kültürel yapısı ele alınmış ve Kızılay Metro İstasyonunun mevcut durumu incelenmiştir. Ayrıca çalışmanın konusu olan ve Ankara Kızılay Metro İstasyonu için hazırlanan; yönlendirme, sanatsal panolar, artırılmış gerçeklik video ve görme engelli bireylere yönelik hazırlanan dokunsal kroki, yönlendirme ve harita tasarım önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the cities becoming more and more complex, informative and guiding design elements that reflect the city identity, especially in subway stations where the perception of direction is easily lost, have gained more importance. The general aim of this research is to present directional designs and artistic panel designs that will facilitate the daily life of visually impaired and non-visually impaired passengers who use Ankara Kızılay Metro Station in the fast pace of life with the increasing population, and at the same time give identity to the station, have a design language and an aesthetic appearance. The thesis consists of five chapters; In the first chapter, the problem situation, the purpose of the study, the importance of the research, limitations, definitions are emphasized. In the second chapter; design, graphic design, environmental graphic design, directional design definition, history, elements, examples of directional design in the world and Turkey subway stations, artistic panel, the difficultiesfaced by visually impaired individuals in urban life, information about the visually impaired population worldwide, examples of artistic panel and tactile directional design in the world and Turkey subway stations are presented. Subsequently, the definition of augmented reality, its types, historical development, platforms and usage areas are mentioned to explain this technology. In the third part of the thesis, the method, theoretical framework, scope and limitations of the research, data collection technique and analysis are presented. With the concern of a design language, 12 guidance designs, 3 augmented reality videos, 3 tactile guidance designs for visually impaired individuals were made for the entrance-exit points of the station. In the fourth part of the study, the historical and cultural structure of Kızılay is discussed and the current situation of Kızılay Metro Station is analyzed. In addition, the design proposals for orientation, artistic panels, augmented reality video and tactile sketch, orientation and map designs for visually impaired individuals, which are the subject of the study and prepared for Ankara Kızılay Metro Station, are presented.