Türkiye'de yaşanan depremler ve ekonomik etkileri
Earthquakes in Turkey and their economic impacts
  1. Tez No: 923643
  2. Yazar: AYŞEGÜL SAYLAM COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜME NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Depremler, yeryüzünde belirli bölgelerde toplumların karşılaştığı en yıkıcı doğal olaylardan biridir. Nüfus yoğunluğu yüksek bölgelerde meydana gelen ve derinliği sığ olan depremler, daha fazla can ve mal kaybına yol açmaktadırlar. Bu olaylar özellikle kısa vadede sosyal ve ekonomik sistemleri derinden etkilemektedirler. Doğal olaylarla mücadelede kapasite eksiklikleri, ülkeleri ve toplumları bu etkiler karşısında savunmasız bırakmaktadır. Bu durumda toplumların iyileşme süreçlerinin yönetilmesi de zorlaşmakta ve yaşanan olayların etkileri uzun vadeye yayılmaktadır. Tarih boyunca yerleşim yerlerinde büyük yıkımlara neden olan depremler, fiziki zararları ile sosyal düzeni ve ekonomik sistemleri aksatmıştır. Bu olaylara karşı koruyucu tedbir olarak afet yönetimi yaklaşımları geliştirilmiştir. Toplumsal dayanıklılığı artırmak ve olası zararları en aza indirmek amacıyla stratejiler uygulanmıştır. Son yıllarda dünyada ve Türkiye'de yaşanan büyük çaplı afetler, afet yönetimi süreçlerinin güçlendirilmesi, kurumların kapasitesinin ve afet direncinin artırılmasının aciliyetini ortaya koymuştur. Bu çalışma kapsamında, Japonya ve ABD gibi ükelerin toplumsal dayanıklılık ve teknolojik altyapıya odaklanan afet yönetimi politikaları incelenmiştir. Bu çalışma depremlerin, fiziksel, sosyal ve ekonomik etkileri incelenerek, afet yönetimi süreçlerini iyileştirmek için öneriler sunulmasını amaçlamaktadır. Özellikle Türkiye'de geçmişte yaşanan depremler üzerine yapılan çalışmalar temel alınarak, afet yönetim süreçlerinin geliştirilmesi için öneriler getirilmiştir. Bu bağlamda, sigorta sistemlerinin etkinliğinin artırılması, veriye dayalı karar verme mekanizmalarının güçlendirilmesi ve yerel ekonomilerin afetlere karşı direncinin artırılmasıyla genel afet direncinin iyileştirilmesine katkı sağlanacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are among the most destructive natural events faced by societies living in specific regions of the world. Shallow earthquakes in densely populated areas cause more casualties and damage to property. These events are especially disruptive to social and economic systems in the short term. Countries and communities are left vulnerable to the effects of natural disasters due to a lack of capacity to handle them. Consequently, recovery processes are more difficult to manage, and the effects of these events extend over the long term. Throughout history, earthquakes have caused major destruction in settlements, disrupting social order and economic systems with their physical damage. Disaster management approaches have emerged as protective measures in response to these events. Strategies have been implemented to enhance societal resilience and minimize potential damages. Recent large-scale disasters worldwide and in Turkey have highlighted the urgency of strengthening disaster management processes, increasing institutional capacity, and improving disaster resilience. In the context of this study, which examines the disaster management policies of countries such as Japan and the United States, focusing on societal resilience and technological infrastructure. It analyzes the physical, social, and economic impacts of earthquakes and aims to provide suggestions to improve disaster management processes. Specifically, studies on previous earthquakes in Türkiye have been conducted, and recommendations for enhancing disaster management processes have been made. In this context, it is assessed that enhancing the effectiveness of insurance systems, strengthening data-driven decision-making mechanisms, and increasing the resilience of local economies to disasters will contribute to improving overall disaster resilience.