Yüzey modifikasyonu ile AISI 4140 ve EN AW-6061 alaşımlarının korozyon direncinin iyileştirilmesi
Improvement of corrosion resistance of AISI 4140 and EN AW-6061 alloys through surface modification
- Tez No: 984278
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ POYRAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Makine Mühendisliği, Engineering Sciences, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Metal malzemelerde korozyon, yapısal bütünlüğü zayıflatan ve ekonomik kayıplara yol açan kritik bir sorundur. Bu çalışmada, çelik (AISI 4140) ve alüminyum (EN AW-6061) alaşımları üzerinde farklı fiziksel (tornalama, taşlama, kumlama) ve kimyasal (çelik için galvaniz, siyah fosfat; alüminyum için eloksal, alodin) yüzey modifikasyon tekniklerinin korozyon dayanımı üzerindeki etkileri sistematik olarak araştırılmıştır. Yüzey pürüzlülüğü ölçümleri, kumlama işleminin en yüksek, taşlamanın ise en düşük pürüzlülüğü sağladığını göstermiştir. Nötr tuz püskürtme testleri (ASTM B117, 360 saat) sonucunda, çelik numunelerde siyah fosfat kaplamalı numuneler en düşük performansı göstermiş ve korozyona ilk uğrayan grup olmuştur. Taşlama + galvaniz kombinasyonu ise daha yüksek bir dayanım sergilemiş, ancak test süresi ilerledikçe korozyon etkileri bu numunelerde de gözlenmiştir. Alüminyum numunelerde kumlama + eloksal kaplama en düşük korozyon değerlendirme dereceleriyle en yüksek koruma sağlamış, alodin kaplamalı numuneler ise orta seviyede dayanım göstermiştir. Bulgular, korozyon direncinin yüzey pürüzlülüğü ve uygulanan kaplama türüne bağlı olarak değiştiğini göstermektedir. Sonuç olarak, endüstriyel uygulamalarda malzeme ömrünün artırılabilmesi için uygun fiziksel yüzey hazırlığı ile yüksek performanslı kimyasal kaplamaların birlikte uygulanması kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Corrosion in metallic materials is a critical issue that weakens structural integrity and leads to economic losses. In this study, the effects of different physical (turning, grinding, sandblasting) and chemical (for steel: galvanizing, black phosphate; for aluminum: anodizing, alodine) surface modification techniques on the corrosion resistance of steel (AISI 4140) and aluminum (EN AW-6061) alloys were systematically investigated. Surface roughness measurements showed that sandblasting produced the highest roughness, while grinding resulted in the lowest. Neutral salt spray tests (ASTM B117, 360 hours) revealed that black phosphate-coated steel samples exhibited the lowest performance and were the first group to undergo corrosion. The grinding + galvanizing combination provided higher resistance; however, corrosion effects were also observed in these samples as the test progressed. For aluminum, sandblasting + anodizing treatment delivered the highest protection with the lowest corrosion ratings, whereas alodine-coated samples showed moderate resistance. The findings demonstrate that corrosion resistance is directly related to surface roughness and the type of coating applied. In conclusion, in industrial applications, combining appropriate physical surface preparation with highperformance chemical coatings is of critical importance for extending material lifetime.