İşitme cihazı uygulamalarında işitme cihazlarının kendi fitting uygulaması ile gerçek kulak ölçümünün (REM) konuşmayı ayırt etme skoru üzerindeki etkisi
In hearing aid applications with hearing aids own fitting application effect of real ear measurement (REM) on speaking discrimination score
- Tez No: 923648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İşitme kaybı tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri işitme cihazıdır. Literatürde yapılan çalışmalar işitme cihazlarının kullanıcılar tarafından doğru ayarlanmasının konuşmayı anlama becerisini arttırdığını göstermektedir. İşitme cihazlarının kendi fitting uygulamaları mevcuttur, literatürde Gerçek Kulak Ölçümü (REM) ile yapılan uygulamaların kullanıcı memnuniyetini arttığı görülmüştür ancak işitme cihazlarının kendi fitting uygulamalarının ve gerçek kulak ölçümünün (REM) konuşmayı ayırt etme becerisi üzerinde spesifik etkilerini inceleyen çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışma, bu belirli ilişkiyi daha derinlemesine anlamak ve işitme cihazlarının uygulama tabanlı ayarlarının, gerçek kulak ölçümü ile birlikte konuşma ayırt etme becerisini nasıl etkilediğini araştırılmıştır. Araştırmaya 35-65 yaş arası 30 bilateral işitme cihazı kullanan Hafif-Orta-İleri dereceli işitme kaybı olan bireyler dahil olmuştur. Katılımcıların mevcut işitme eşikleri değerlendirildikten sonra ilk olarak işitme cihazının uygulaması ile fitting yapılmış ve konuşmayı ayırt etme skorlarına bakılmıştır daha sonra Gerçek Kulak Ölçümü İle (Real Ear Measurement (REM)) işitme cihazı yeniden programlanıp konuşmayı ayırt etme testi tekrar yapılmıştır. İşitme cihazının kendi fitting yöntemi ile programlanması sonrasında yapılan konuşmayı ayırt etme skorları (X̅±Ss: 75,20±13,71), REM yöntemi ile işitme cihazı fitting sonrası ölçülen konuşmayı ayırt etme skoru ile (X̅±Ss: 82,80±10,92) karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hearing aid is the one of the using method for the hearing losstreatment. Studies in literature show that the accurate arrangement of hearing aids from users increases discrimination and talking skill. Hearing aids have their fitting application but practices which are made with real ear measurement (REM) show that increase users pleasure yet hearing aids own fitting application and real ear measurement (REM) are limited about speaking discrimination skill,specific effect's examining studies. This study research to understand more deeply, this certain relation and hearing aid's application based settings with real ear measuring (REM) how effective the speaking discrimination score. Between 35-65 years old,30 bilateral hearing aid users,who has light-mid-further gradual hearing loss,individuals are included in the research. After the participations available hearing threshold is considered, first“fitting”made with hearing aids own application and speech discrimination scores were evaluated and afterwards with Real Ear Measurement (REM) hearing aids were reprogrammed and speech discrimination test remake. After being programmed with the hearing aids' own fitting, the measured speaking discrimination test scores (X̅ ±Ss: 75,20±13,71) were compared with those obtained using REM hearing aid fitting (X̅ ±Ss: 82,80±10,92).