Ergenlerin irrasyonel inanışları ile ebeveyn ergen arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship adolescents' irrational beliefs and parent- adolescent
- Tez No: 923663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, ergenlerin irrasyonel inanışları ile ebeveyn ergen arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Demografik Özellikler Anket Formu”,“Akılcı Olmayan İnanç Ölçeği-Ergen Formu”ve“Ebeveyn-Ergen İlişkisi Niteliği Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmaya, Keçiören Vatansever Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın Fen Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi, Çankaya Anadolu Lisesi, Yenimahalle Zeynep Salih Alp Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Etlik Kanuni Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi olmak üzere 3 lise türündeki 748 lise 11.Sınıf öğrencisi katılmıştır. Öğrencilerin irrasyonel inanış puan ortalaması 55,57 bulunmuştur. Araştırmada, kız öğrencilerin, annesi çalışmayan öğrencilerin, ilçede yaşayan ve ekonomik durumu kötü olan öğrencilerin irrasyonel inanış düzeyleri erkek öğrencilere göre daha yüksektir. Ebeveyn-Ergen İlişkisi Niteliği Ölçeği açıklama altboyut puan ortalaması 35,43 bulunmuştur. Olumlu duygu puan ortalaması 35,12 bulunmuştur. Olumsuz duygu puan ortalaması 25,32 bulunmuştur. Lise türleri ile ebeveyn-ergen ilişkisi değerlendirildiğinde açıklama ve olumlu duygu alt boyutlarında fen lisesine giden öğrencilerin puanı daha yüksek bulunurken, olumsuz duygu alt boyutunda ise anadolu lisesi öğrencilerinin puanları daha yüksek bulunmuştur. Ebeveyni ayrı olmayan, annesi çalışan ve çekirdek aile yapısına sahip adölesanlar ebeveynlerine daha fazla açıklama yapmaktadırlar. Ebeveyniyle iletişimini çok iyi değerlendiren adölesanların ebeveyn-ergen ilişkisi daha olumlu bulunurken, sağlık sorunu, psikolojik sorunu bulunan ve ekonomik durumu kötü olan adölesanların ebeveynleriyle ilişkisi daha olumsuz bulunmuştur. Ebeveynlerine yönelik olumsuz duyguları yüksek olan adölesanların irrasyonel inanış düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Adölesanın ebeveynleriyle olumlu ilişki için olması adölesanın not ortalaması da yükseltmektedir. Araştırma, irrasyonel inanışların ebeveyn ergen arasındaki ilişkiyi nasıl belirlediğini göstermekte olup, halk sağlığı hemşireliğinin alt dalı olan okul sağlığı hemşireliğini geliştirmede yol göstericiliği bakımından literatüre katkı sağlanması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to examine the relationship between the irrational beliefs of adolescents and the parent-adolescent. The“Demographic Characteristics Questionnaire Form”,“Irrational Belief Scale-Adolescent Form”and“Parent-Adolescent Relationship Quality Scale”were used as data collection tools in the research. 748 11th grade high school students from 3 high school types, namely Keçiören Patriotic Martyr Major General Aydoğan Aydın Science High School, Atatürk Anatolian High School, Çankaya Anatolian High School, Yenimahalle Zeynep Salih Alp Vocational and Technical Anatolian High School, Etlik Kanuni Vocational and Technical Anatolian High School, participated in the research. The students' irrational belief average score was found to be 55.57. In the research, the irrational belief levels of female students, students whose mothers did not work, students who lived in the district and who had a poor economic situation were higher than male students. The Parent-Adolescent Relationship Quality Scale explanation sub-dimension score average was found to be 35.43. The positive emotion score average was found to be 35.12. The negative emotion score average was found to be 25.32. When the types of high schools and parent-adolescent relationships were evaluated, the scores of science high school students were found to be higher in the explanation and positive emotion sub-dimensions, while the scores of Anatolian high school students were found to be higher in the negative emotion sub-dimension. Adolescents with single parents, working mothers and nuclear family structures explained more to their parents. While the parent-adolescent relationship of adolescents who evaluated their communication with their parents very well was found to be more positive, the relationship of adolescents with health problems, psychological problems and poor economic conditions with their parents was found to be more negative. The irrational belief levels of adolescents with high negative feelings towards their parents were found to be higher. Adolescents having a positive relationship with their parents also increases the adolescent's grade point average. The research shows how irrational beliefs determine the relationship between parents and adolescents, and it is expected to contribute to the literature in terms of guiding the development of school health nursing, which is a sub-branch of public health nursing.