Donma fenomeni olan ve olmayan idiyopatik Parkinson hastalarında serum MIP-1 ALFA, MIP-1 BETA, IL-1B, IL-6, TNF-ALFA ve Pentraxin-3 düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 923679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE BATUM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve amaç: İdiyopatik parkinson hastalığı (İPH), toplumda ikinci en sık olarak görülen nörodejeneratif hastalıktır. Ana semptomları tremor, rijidite, bradikinezi ve postüral instabilite olmakla birlikte çeşitli motor ve motor dışı semptomlar ile kendini gösterebilmektedir. Patogenezinde çeşitli nedenlerin yanında nöroenflamasyon ve periferal enflamasyon da yer almaktadır. Donma fenomeni gibi yürüme bozuklukları da hastaların günlük yaşam aktivitelerini en çok kısıtlayan semptomlardandır. Biz de çalışmamızda donma fenomeni görülen ve görülmeyen İdiyopatik Parkinson hastalarında bazı serum enflamatuvar parametrelerinin klinik ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 30 donma fenomeni görülen ve 31 donma fenomeni görülmeyen İdiyopatik Parkinson hastasını dahil ettik. Ayrıca 31 sağlıklı kişi de kontrol grubu olarak seçildi. Serum MIP-1a, MIP-1b, Pentraksin-3, IL-1b, IL-6, TNF-a seviyeleri arasındaki farklılıklar ve bu seviyelerin hastaların parkinsonizm semptom ağırlığı, hastalığın evresi, donma fenomeni ve yaşam kalitesi ile ilişkileri araştırıldı. Bulgular: Tüm İPH'lerde serum MIP-1a seviyesi sağlıklı kontrollere göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Parkinson hastalarının içerisinde donma fenomeni görülen grupta görülmeyen gruba göre serum Pentraksin-3 seviyesi anlamlı derecede yüksek bulundu. Tüm parkinson hastalarında serum MIP-1 beta seviyesi ile BPHDÖ- III skoru ve Hoehn-Yahr evresinin pozitif korelasyonu saptandı. Ayrıca serum Pentraxin-3 seviyesi ile BPHDÖ-II skoru ve Hoehn-Yahr evresinin de pozitif korele olduğu görüldü. Donma fenomeni görülen grupta serum MIP-1b seviyesi ile BPHDÖ- III skoru ve Hoehn-Yahr evresi arasında, IL-6 seviyesi ile BPHDÖ-III skoru arasında, IL-1b seviyesi ile YDÖ skoru arasında, Pentraksin-3 seviyesi ile Hoehn-Yahr evresi arasında pozitif korelasyon saptandı Sonuç: Hastalığın patogenezinde nöroenflamasyonun rol oynaması ile uyumlu olarak İPHlerde serum MIP-1a düzeyi sağlıklı kontrollere göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Kronik enflamasyonda rol oynadığı ve makrofaj aktivitesi üzerine doğrudan etkisi olduğu bilinen bir plazma proteini olan Pentraksin-3, donması olan Parkinson hastalarında donması olmayanlara göre anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. Bu da Parkinson hastalarında donma gelişimini belirlemede önemli bir biyobelirteç olabileceğini düşündürmektedir. IL-1b, IL-6, MIP- 1b ve Pentraksin-3 serum seviyeleri ile İPH klinik ölçeklerinin korelasyonunun bulunması da bu enflamasyon belirteçlerinin motor kötüleşmenin bir göstergesi olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Background and objective: Idiopathic Parkinson's disease (IPD) is the second most common neurodegenerative disease in the society. Its main symptoms are tremor, rigidity, bradykinesia and postural instability, and it can present with various motor and non-motor symptoms. In addition to various causes, neuroinflammation and peripheral inflammation are also involved in its pathogenesis. Gait disorders such as freezing phenomenon are among the symptoms that most limit the daily life activities of patients. In our study, we aimed to investigate the relationship between some serum inflammatory parameters and clinical symptoms in patients with and without freezing phenomenon. Materials and methods: We included 30 patients with freezing phenomenon and 31 patients without the freezing phenomenon in our study. Additionally, 31 healthy individuals were selected as controls. The differences in serum MIP-1a, MIP- 1b, Pentraxin-3, IL-1b, IL-6, TNF-a levels and the relationship between these levels and the severity of patients' parkinsonism symptoms, stage of the disease, the freezing phenomenon, and quality of life were investigated. Results: In all IPD patients, serum MIP-1a levels were found to be significantly higher than in healthy controls. In the group with freezing phenomenon among Parkinson's patients, serum Pentraxin-3 levels were found to be significantly higher than in the group without. In all Parkinson's patients, serum MIP-1 beta levels were found to be positively correlated with UPDRS-III scores and Hoehn-Yahr stage. In addition, serum Pentraxin-3 levels were found to be positively correlated with UPDRS-II scores and Hoehn-Yahr stage. In the group with freezing phenomenon, serum MIP-1b levels were found to be positively correlated with UPDRS-III scores and Hoehn-Yahr stage, IL-6 levels were found to be positively correlated with UPDRS-III scores, IL-1b levels were found to be positively correlated with Freezing of Gait Scale scores, and Pentraxin-3 levels were found to be positively correlated with Hoehn-Yahr stage. Conclusion: Consistent with the role of neuroinflammation in the pathogenesis of the disease, serum MIP-1a levels were found to be significantly higher in IPD compared to healthy controls. Pentraxin-3, a plasma protein known to 74 play a role in chronic inflammation and to have a direct effect on macrophage activity, was found to be significantly higher in PD patients with freezing than in those without freezing. This suggests that it may be an important biomarker in determining the development of freezing in PD patients. The correlation of IL-1b, IL-6, MIP-1b and Pentraxin-3 serum levels with IPD clinical scales also suggests that these inflammatory markers may be an indicator of motor deterioration.