Tip 1 spinal musküler atrofili olgularda spinal ortezlemenin skolyoz gelişimi ve göğüs deformitesi üzerine etkisi
The effect of spinal orthosis on the development of scoliosis and chest deformity in type 1 spinal muscular atrophy
  1. Tez No: 923709
  2. Yazar: EMRE DANSUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmanın amacı Tip 1 spinal musküler atrofili (SMA) çocuklarda pulmoner bakım (PB), bireyselleştirilmiş pulmoner rehabilitasyon (BPR) ve bireyselleştirilmiş gövde egzersizlerine (BGE) ek olarak spinal ortez kullanımının etkisini araştırmaktır. Çalışmamızda 24 Tip 1 SMA'lı çocuk tabakalı randomizasyon yöntemi ile Grup 1 (PB, BPR, BGE) ve Grup 2'ye (PB, BPR, BGE & spinal ortez) ayrıldı. Katılımcılar 8 haftalık tedavi programına alındı. Tüm çocukların tedavi öncesi ve sonrasında Cobb açısı radyolojik görüntüleme, bazal üst-alt göğüs duvarı oranı akciğer grafisi, motor fonksiyon düzeyleri Philadelphia Çocuk Hastanesi Nöromusküler Bozukluklar İnfant Testi (CHOP INTEND) ve Hammersmith Fonksiyonel Motor Skala Genişletilmiş (HFMSE), göğüs deformitesi Sırtüstü Gövde Rotasyon Açısı Testi (SATR), solunum parametreleri solunum değerlendirmesi, yaşam kalitesi Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği (PedsQL-GC), bakım verme yükü Zarit Bakıcı Yükü Ölçeği (ZBI), ortez kullanım memnuniyeti Quebec Yardımcı Teknoloji Kullanıcı Memnuniyeti Değerlendirme Anketi (QUEST) ile değerlendirildi. Çalışma 20 çocuk ile tamamlandı. Çocukların demografik ve klinik özellikleri ile başlangıçtaki ölçümleri benzerdi (p>0,05). Her iki grupta da Cobb açısı, çan göğüs deformitesi, motor fonksiyonlar, solunum frekansı ve bakıcı yükü bakımından anlamlı iyileşme görüldü (p0,05). Tip 1 SMA'lı çocukların kaba motor fonksiyonları ile Cobb açısı arasında ilişki bulunmadı (p>0,05). Bireye özgü gövde egzersizleri ve kombine spinal ortez kullanımı, Tip 1 SMA'lı çocuklarda daha etkili değişim sağlamış olup çalışmamız bu yaklaşımın etkili bir tedavi olabileceğini gösteren ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of spinal orthosis use alongside pulmonary care (PC), individualized pulmonary rehabilitation (IPR), and trunk exercises (ITE) in children with type 1 spinal muscular atrophy (SMA). Our study included 24 children with type 1 SMA, divided by stratified randomization into two groups: Group 1 (PC, IPR, ITE) and Group 2 (PC, IPR, ITE + spinal orthosis), with an 8-week treatment program. Pre- and post-treatment evaluations included Cobb angle measurements via radiological imaging, basal upper-to-lower chest wall ratio on chest radiographs, motor function levels assessed by the Children's Hospital of Philadelphia Infant Test of Neuromuscular Disorders (CHOP INTEND) and the Hammersmith Functional Motor Scale Expanded (HFMSE), chest deformity using the Supine Trunk Rotation Angle Test (SATR), respiratory parameters through pulmonary assessment, quality of life using the Pediatric Quality of Life Inventory Generic Core Scales (PedsQL-GC), caregiver burden with the Zarit Burden Interview (ZBI), and orthosis satisfaction via the Quebec User Evaluation of Satisfaction with Assistive Technology (QUEST). The study was completed with 20 participants. The demographic and clinical characteristics, as well as baseline measurements, were similar between the groups (p>0.05). Both groups showed significant improvements in Cobb angle, bell-shaped chest deformity, motor functions, respiratory frequency, and caregiver burden (p0.05). No relationship was found between gross motor function and scoliosis angle in children with type 1 SMA (p>0.05). The use of spinal orthosis combined with individualized trunk exercises provided more effective improvement in children with type 1 SMA, and our study is the first to demonstrate that this approach could be effective.