Aerobik egzersiz eğitiminin tip III spinal musküler atrofili hastalarda etkisi
The effect of aerobic exercise training in patients with type III spinal muscular atrophy
  1. Tez No: 1013778
  2. Yazar: SEZAN MERGEN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MUTLUAY, PROF. DR. FATMA YEŞİM PARMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, orta şiddette aerobik egzersiz eğitiminin yürüyebilen Spinal Musküler Atrofi (SMA) Tip III hastalarda fiziksel fonksiyon ile kanda survival motor neuron (SMN) protein ve insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) hormon düzeyi üzerinde etkilerini araştırmaktı. Bu çalışmaya yaşları 18-57 arasında 22 hasta dahil edildi. Eğitim grubuna, hedeflenen kalp atım hızlarının %60-70'inde, haftada üç gün, günde 30 dakika, bisiklet ergometresi ile 12 hafta aerobik egzersiz eğitimi verildi. Çalışmanın başlangıcında ve sonunda kas gücü, fonksiyonel performans, egzersiz kapasitesi, yorgunluk algısı, yaşam kalitesi ve kanda SMN protein ve IGF-1 hormonu değerlendirildi. Aerobik egzersiz eğitimi grubunda eğitim sonrası oksijen alımı (p <0,0005) ve 6DYT'i yürüme mesafesinde (p <0,001) anlamlı bir artış vardı. Sağ,sol kuadriseps (sırasıyla p <0,005, p <0,02) ve sağ, sol gastroknemius (p <0,05) kas kuvvetinde gelişme, Yorgunluk Şiddeti Ölçeğinde (YŞÖ)(p <0,05) iyileşme bulundu. Fonksiyonel performans testlerinde test süresinde azalma (p<0,02) ve kan analizlerinde SMN proteinde artış görüldü (p<0,05). Çalışmamızda eğitim grubunda aerobik egzersiz program sonrası, kas kuvveti ve egzersiz kapasitesi, fonksiyonel performansda, algılanan yorgunluk düzeyinde iyileşme sağlarken, SMN protein düzeyinde egzersize karşı moleküler bir yanıt gözlemlendi. Yürüyebilen SMA Tip III hastaları için 12 haftalık bu aerobik egzersiz protokolünün güvenli ve uygulanabilir bir terapotik bir tedavi yaklaşımı olarak kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of moderate-intensity aerobic exercise training on physical function and blood levels of survival motor neuron (SMN) protein and insulin-like growth factor-1 (IGF-1) hormone in ambulatory patients with Type III spinal muscular atrophy (SMA). Twenty-two patients aged 18–57 years were included in the study. The training group performed aerobic exercise using a cycle ergometer for 12 weeks, three days per week, 30 minutes per day, at 60–70% of their target heart rate. At the beginning and end of the study, muscle strength, functional performance, exercise capacity, perceived fatigue, quality of life,and blood levels of SMN protein and IGF-1 were evaluated. After training, the aerobic exercise group showed significant increases in oxygen uptake (p<0.0005) and sixminute walk test (6MWT) walking distance (p<0.001). Improvements were found in right and left quadriceps muscle strength (p<0.005 and p<0.02, respectively), right and left gastrocnemius muscle strength (p<0.05), and Fatigue Severity Scale (FSS) scores (p<0.05). Functional performance test completion times decreased significantly (p<0.02), and blood SMN protein levels increased (p<0.05). In conclusion, aerobic exercise training improved muscle strength, exercise capacity, functional performance,and perceived fatigue in the training group, while suggesting a molecular response to exercise through increased SMN protein levels. This 12-week aerobic exercise protocol may be considered a safe and feasible therapeutic approach for ambulatory patients with Type III SMA.