Ortaokul öğrencilerinin tahmini öğrenme yol haritaları ile tasarlanan öğretim deneyindeki öğrenme süreçlerinin incelenmesi
Investigation the learning processes of middle school students in a teaching experiment designed with predictive learning road maps
  1. Tez No: 923720
  2. Yazar: BETÜL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN ÇENBERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu araştırmanın amacı, 8. sınıf matematik dersi öğretim programında yer alan veri işleme ve olasılık alanına ait konulara yönelik tahmini bir öğrenme yol haritası hazırlamak ve bu yol haritasına dayalı olarak tasarlanan öğrenme ortamında öğrencilerin öğrenme süreçlerini incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden öğretim deneyi yöntemiyle gerçekleştirilmiştir ve süreç dört hafta boyunca sürdürülmüştür. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniğiyle belirlenmiş ve 8. sınıf düzeyindeki öğrencilerden oluşmuştur. Araştırma sürecinde, öğrenme sürecinin incelenmesinde başarı düzeyi düşük, orta ve yüksek olan üç odak öğrenci seçilerek çalışılmıştır. Bu odak öğrencilerle klinik görüşmeler yapılmış, ayrıca öğretim sürecinin video kayıtları, öğrenci günlükleri ve uygulanan etkinlik kâğıtları gibi veri toplama araçları kullanılarak sürekli ve geriye dönük analizler yapılmıştır. Bu analizler, öğrencilerin konuya dair bilgi ve beceri gelişimlerini izlemek ve öğretim sürecinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, veri işleme ve olasılık alanına ait konulara yönelik yapılan ders anlatımlarının ve etkileşimli öğretim ortamlarının, öğrencilerin öğrenme süreçlerinde olumlu yönde gelişim sağladığını göstermektedir. Özellikle klinik görüşmeler sırasında öğrencilerin konuya ilişkin öğrenme süreçlerinde derinleşme gözlemlenmiştir. Öğrencilerin konuya olan ilgisi, öğretim sürecinin aktif ve etkileşimli yapısı ile doğrudan ilişkilidir. Elde edilen sonuçlar, öğretim sürecinin araştırmacı tarafından yapılan geri bildirimlerle desteklendiğinde, öğrencilerin kavramsal anlayışlarının ve işlemsel hesaplama becerilerinin gelişebileceğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu araştırma, veri işleme ve olasılık alanına ait konulara yönelik tahmini öğrenme yol haritasına dayalı öğretim yöntemlerinin öğrencilerin öğrenme süreçlerini önemli ölçüde iyileştirebileceğini ve öğretim sürecinin düzenli olarak izlenmesi ve geriye dönük analizlerle desteklenmesinin, öğrenme süreçleri üzerinde olumlu etkiler oluşturabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to prepare an estimated learning road map for the subjects related to data processing and probability in the 8th grade mathematics curriculum and to examine the learning processes of students in the learning environment designed based on this road map. The research was conducted with the teaching experiment method, one of the qualitative research methods, and the process continued for four weeks. The participants were determined using the criterion sampling technique, one of the purposeful sampling methods, and consisted of 8th grade students. During the research process, three focus students with low, medium and high achievement levels were selected and studied to examine the learning process. Clinical interviews were conducted with these focus students, and continuous and retrospective analyzes were conducted using data collection tools such as video recordings of the teaching process, student diaries and applied activity sheets. These analyzes were carried out to monitor students' knowledge and skill development on the subject and to evaluate the effectiveness of the teaching process. Research results show that lectures and interactive teaching environments on subjects related to data processing and probability provide positive development in students' learning processes. Especially during the clinical interviews, a deepening of the students' learning processes on the subject was observed. Students' interest in the subject is directly related to the active and interactive nature of the teaching process. The results obtained revealed that students' conceptual understanding and operational calculation skills can improve when the teaching process is supported by feedback from the researcher. As a result, this research shows that teaching methods based on predictive learning road maps for subjects related to data processing and probability can significantly improve students' learning processes, and regular monitoring of the teaching process and supporting it with retrospective analysis can have positive effects on learning processes.