Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin tahmini öğrenme yol haritasına göre tasarlanan öğrenme ortamında çember ve daire konularına ilişkin öğrenmelerinin incelenmesi
Investigation of the learning process of 7th grade secondary school students on themes of circle and circular region in a learning environment designed according to the hypothetical learning trajectory
- Tez No: 860087
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT ÇAPUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu araştırmanın amacı; 7. Sınıf matematik dersi öğretim programında yer alan çember ve daire konularının, tahmini öğrenme yol haritasına göre tasarlanan öğrenme ortamında öğrencilerin öğrenme süreçlerini incelemektir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden öğretim deneyi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, ön klinik görüşmelerde öğrencilerin eksikliklerinin tespiti ile başlamış olup sonrasında öğretim bölümleri ve klinik görüşmeler ile beş haftalık sürede tamamlanmıştır. Araştırmanın katılımcıları ise amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme ile belirlenmiş ve yedinci sınıf düzeyinde öğrenim gören sekiz öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öğretim sürecinin ayrıntılı incelenebilmesi için öğrenciler arasından düşük, orta ve yüksek başarı düzeyi olmak üzere üç odak öğrenci seçilmiştir. Odak öğrencilerle her öğretim bölümü sonrasında öğrenme süreçlerinin ayrıntılı incelenebilmesi amacıyla klinik görüşmeler yapılmıştır. Araştırma verileri, öğrencilerle gerçekleştirilen öğretim bölümlerinin video kayıtları, odak öğrencilerle yapılan klinik görüşmeler, etkinlik kâğıtları ve öğrenci günlükleri ile elde edilmiştir. Araştırma süresince elde edilen verilere ilişkin sürekli ve geriye dönük olarak analizler yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda ortaya çıkan bulgularda, üç odak öğrencinin de çemberin temel kavramlarına ilişkin ön öğrenmelerindeki eksiklikleri giderilmiş olup; tahmini öğrenme yol haritasına dayalı olarak gerçekleştirilen öğretim süreci ve klinik görüşmeler, öğrencilere olumlu yönde katkı sağlamıştır. Yapılan çalışmanın çemberde merkez açı ve yay arasında ilişki kurabilme, çember ve çember parçasının uzunluğunu hesaplama ile daire ve daire diliminin alanını hesaplama konularına yönelik olarak öğrencilerin formül ve kuralları ezberlemek yerine anlamlı öğrenmeleri ile sonuçlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine students' learning processes in the learning environment designed according to the hypothetical learning trajectory of circle and circular region topics in the seventh grade mathematics course curriculum. The research used the teaching experiment method, one of the qualitative research methods. The research began by identifying student insufficiency in preclinical interviews and was then completed over five weeks with teaching sessions and clinical interviews. The research participants were determined through criterion sampling, one of the purposive sampling methods, and was conducted with eight seventh grade students. To examine the teaching process in detail, three focal students were selected from students with low, medium, and high performance levels. Clinical interviews were conducted with the focal students after each teaching session to examine their learning processes in detail. Research data were obtained through video recordings of teaching sessions with students, clinical interviews with focal students, activity sheets, and student journals. Continuous and retrospective analyzes were performed on the data obtained during the research. In the findings resulting from the research, the deficiencies in the preliminary learning of the three focal students regarding the basic concepts of the circle were eliminated; The teaching process and clinical interviews based on the hypothetical learning trajectory contributed positively to the students. It has been observed that the study resulted in students learning meaningful formulas and rules instead of memorizing them, such as establishing a relationship between the central angle and the arc in a circle, calculating the length of a circle and a circle's segment and calculate the area of a circular region and circular regions's segment.