Sorgulamaya dayalı uygulamalarla gerçekleştirilen doğal afet eğitiminin öğrenciler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of natural disaster education on students with inquiry-based practices
- Tez No: 923725
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHA YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı sorgulamaya dayalı uygulamalarla gerçekleştirilen doğal afet eğitiminin öğrenciler üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada öğrencilerin doğal afet bilgi düzeyleri ve afet bilinci algılarında değişim olup olmadığına bakılmıştır. Ayrıca öğrencilerin doğal afetlere yönelik bilişsel yapılarındaki değişim de incelenmiştir. Araştırma verileri 2024- 2025 eğitim öğretim yılında Manisa ili Salihli ilçesinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan Afete Hazırlık Kulübü öğrencilerinden toplanmıştır. Deney öncesi deneysel desen araştırma modelinin kullandığı çalışmaya 35 öğrenci katılmıştır. Çalışma grubunda bulunan öğrencilere yedi hafta boyunca sorgulamaya dayalı uygulamalarla doğal afet eğitimi uygulanmıştır. Araştırmada nicel verileri toplama aracı olarak MEB tarafından hazırlanan Yıkıcı Doğa Olayları 1 ve Yıkı Doğa Olayları 2 akademik başarı testi ayrıca Yetişensoy (2022), tarafından geliştirilen Afet Bilinci Ölçeği ön test-son test ve kalıcılık testi şeklinde uygulanmıştır. Araştırmada yer alan nitel veriler ise kelime ilişkilendirme testi ile toplanmıştır. Kelime ilişkilendirme testide yine ön test – son test ve kalıcılık testi şeklinde uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen nicel veriler SPSS 27 paket programında analiz edilmiştir. Nitel veriler ise betimsel analiz yoluyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda sorgulamaya dayalı uygulamaların öğrencilerin doğal afet bilgi düzeylerinde ve afet bilincine yönelik algılarında olumlu etkisi olduğu belirlenirken öğrencilere uygulanan kalıcılık testinde görülen düşüşlerin zamandan kaynaklı olduğu bu düşüşlerin azalması için pekiştirmelerin yapılması gerektiği söylenebilir. Ayrıca öğrencilerle gerçekleştirilen uygulamalar sonucunda doğal afetlere yönelik bilişsel yapılarının geliştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of natural disaster education on students through inquiry-based practices. In the study, it was examined whether there was a change in students' natural disaster knowledge levels and disaster awareness perceptions. In addition, the change in students' cognitive structures towards natural disasters was also examined. The research data were collected from Disaster Preparedness Club students studying in a public school in Salihli district of Manisa province in the 2024-2025 academic year. Thirty-five students participated in the study in which pre-experimental experimental design, research model was used. Natural disaster education with inquiry-based practices was applied to the students in the study group for seven weeks. As a quantitative data collection tool, Destructive Natural Events 1 and Destructive Natural Events 2 academic achievement test prepared by MoNE and Disaster Awareness Scale developed by Yetişensoy (2022) were applied as pre-test, post-test and follow-up test. The qualitative data in the study were collected with the word association test. The word association test was also administered as pre-test, post-test and follow-up test. The quantitative data obtained in the study were analyzed in SPSS 27 package program. Qualitative data were analyzed through descriptive analysis. As a result of the research, it was determined that inquiry-based practices had a positive effect on students' natural disaster knowledge levels and their perceptions towards disaster awareness, while it can be said that the decreases seen in the retention test applied to the students were due to time and reinforcements should be made to reduce these decreases. In addition, as a result of the practices carried out with the students, it was determined that their cognitive structures towards natural disasters improved.