Bir esnek çalışma modeli olarak uzaktan çalışmanın kritik olaylar tekniği ile analizi
Analysis of remote working as a flexible working model with critical events technique
  1. Tez No: 923735
  2. Yazar: BEKİRHAN HALAÇLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, uzaktan çalışma deneyimi elde etmiş kişilerin deneyimlerine odaklanarak, uzaktan çalışma modellerinin tarihsel gelişimi, günümüzdeki yeri ve gelecekteki potansiyel etkilerini ele alarak çalışma hayatındaki dönüşümü analiz etmektedir. Geleneksel çalışma biçimlerinin yerini giderek daha esnek ve dijital temelli çalışma modellerine bırakması, bireyler, kurumlar ve toplum üzerinde çeşitli etkiler yaratmaktadır. Özellikle son yıllarda teknolojik ilerlemeler ve küresel krizler (örneğin COVID-19 pandemisi), uzaktan çalışmayı kaçınılmaz bir uygulama haline getirmiştir. Bu bağlamda, araştırmada uzaktan çalışmanın olumlu ve olumsuz yönleri detaylı bir şekilde incelenmiş; bu çalışma modelinin sürdürülebilirliği üzerine öneriler sunulmuştur. Araştırmada, nitel araştırmalarda kullanılan amaçlı örnekleme yöntemlerinden kartopu örnekleme tekniği kullanılmıştır. Kritik olaylar tekniği ile katılımcıların konu ile ilgili deneyimleri derinlemesine irdelemek amaçlanmıştır. Aynı zamanda bu teknik ile yenilik getirmek istenmektedir. Araştırma kapsamında toplam 30 katılımcı ile Denizli ilinde yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen verilerden toplam 26 adet kod oluşturulmuştur. Belirlenen kodlardan, kategori ve temalar oluşturularak tekniğe uygun olarak çalışma verileri açıklanmıştır. Araştırma sonucunda uzaktan çalışmanın sürdürülebilir bir şekilde uygulanabilmesi, bireylerin ve kurumların bu dönüşüme adapte olmalarını sağlayacak yapısal düzenlemeler ve çözümler geliştirilmesiyle mümkün olduğunu ortaya çıkarmıştır. Uzaktan çalışmanın en önemli avantajları arasında zaman ve mekân esnekliği, çalışanların verimliliğinde artış, iş-yaşam dengesinin sağlanması ve işletmeler açısından maliyet tasarrufu yer almaktadır. Bununla birlikte, uzaktan çalışma modelinde ortaya çıkan iletişim eksiklikleri, sosyal izolasyon, teknolojik altyapı yetersizlikleri ve çalışanların iş yükü ile özel yaşam sınırlarının bulanıklaşması önemli sorunlar olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the transformation of work life by focusing on the experiences of individuals with remote working experience, examining the historical development, current status, and potential future impacts of remote work models. The gradual replacement of traditional working methods with more flexible and digital-based work models has generated various effects on individuals, organizations, and society. Particularly in recent years, technological advancements and global crises (e.g., the COVID-19 pandemic) have made remote work an inevitable practice. Within this context, the study examines the advantages and disadvantages of remote work in detail and offers recommendations for the sustainability of this working model. The study employs the snowball sampling technique, one of the purposive sampling methods used in qualitative research. The critical incident technique is utilized to deeply explore participants' experiences related to the subject and to introduce innovative insights through this approach. Face-to-face interviews were conducted with 30 participants in Denizli province, and a total of 26 codes were created from the data obtained through these interviews. Based on the identified codes, categories and themes were developed, and the findings were explained in accordance with the adopted methodology. The results of the study reveal that the sustainable implementation of remote work depends on the development of structural arrangements and solutions that enable individuals and organizations to adapt to this transformation. Among the most significant advantages of remote work are time and spatial flexibility, increased employee productivity, the achievement of work-life balance, and cost savings for organizations. However, key challenges identified within the remote work model include communication gaps, social isolation, inadequacies in technological infrastructure, and the blurring of boundaries between work and private life.