İlkokul 4. sınıf Türkçe dersinde yaratıcı yazma uygulamalarının öğrencilerin yazma kaygısı ve yaratıcı yazma becerileri üzerine etkisi
The effect of creative writing practices on students' writing anxiety and creative writing skills in primary school 4th grade Turkish course
  1. Tez No: 923770
  2. Yazar: AYBÜKE ÇAKIR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK İLHAN BEYAZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 4. sınıf Türkçe dersinde gerçekleştirilen yaratıcı yazma uygulamalarının, öğrencilerin yazma kaygısı ve yaratıcı yazma becerileri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş ilinin Onikişubat ilçesindeki bir ilkokulda öğrenim gören toplam 48 dördüncü sınıf öğrencisinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel desende yürütülen araştırma kapsamında, deney grubunda haftada ikişer saat olmak üzere 8 hafta boyunca toplam 16 saat uygulama çalışması yapılmıştır. Araştırmanın verileri, İlkokul Öğrencilerine Yönelik Yazma Kaygısı Ölçeği (YKÖ) ve Yaratıcı Yazma İçin Değerlendirme Ölçütleri Formu (YİDÖF) kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler, nicel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, ilkokul 4. sınıf Türkçe dersinde uygulanan yaratıcı yazma etkinliklerinin, öğrencilerin yazma kaygısını anlamlı olarak azalttığı ve yaratıcı yazma becerilerini anlamlı olarak arttırdığı tespit edilmiştir. Yaratıcı yazma etkinlikleri, öğrencilerin yazma sürecindeki kaygılarının azaltılması ve yaratıcı düşünce ve ifade becerilerinin geliştirilmesine olanak tanımıştır. Ayrıca yapılan uygulamalar, cinsiyet fark etmeksizin tüm öğrencilerde benzer başarıyı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of creative writing practices in primary school 4th grade Turkish course on students' writing anxiety and creative writing skills. The study was conducted with the participation of 48 fourth grade students studying in a primary school in Onikişubat district of Kahramanmaraş province in the 2023-2024 academic year. Within the scope of the research conducted in a quasi-experimental design with pre-test - post-test control group, a total of 16 hours of practice was carried out for 8 weeks, two hours per week in the experimental group. The data were collected using the Writing Anxiety Scale for Primary School Students (WASPSS) and the Assessment Criteria for Creative Writing Form (ACCWF). The collected data was evaluated with quantitative analysis methods. As a result of the study, it was found that creative writing activities implemented in the 4th grade Turkish course significantly decreased students' writing anxiety and significantly increased their creative writing skills. Creative writing activities allowed students to reduce their anxiety in the writing process and to develop their creative thinking and expression skills. In addition, the practices showed similar success in all students regardless of gender.